Ko bi trebao vršiti kontrolu nad Prištinskim univerzitetom?

Beograd i dalje vrši kontrolu nad univerzitetom, i pored spora između lokalnih Srba i Prištine.

Dok Beograd i Priština nastavljaju s pregovorima o budućnosti sjevernog Kosova, obrazovni zvaničnici na sličan način su angažovani na rješavanju statusa Prištinskog univerztiteta u Mitrovici, koji radi na srpskom jeziku.

Neslaganja između Srbije i Kosova tiču se toga koja zemlja bi trebala imati nadležnost nad tim univerzitetom i njegovim nazivom.

Prema Athisaarijevom planu, Srbi koji žive na sjeveru Kosova imaju pravo da vode institucije visokog obrazovanja, ali zbog političkih neslaganja između lokalnih Srba i vlasti u Prištini, to pitanje nije riješeno.

Grad Mitrovica je etnički podijeljen između Albanaca i Srba, a jezičke razlike i politička sporenja ograničili su opcije za preko 10.000 studenata tog univerziteta.

Arber Morina, šef kabineta kosovskog ministra obrazovanja, izjavio je da kosovska vlada ne priznaje taj univerzitet.

"Trenutna upotreba naziva 'prištinski univerzitet u Mitrovici' neprihvatljiva je, jer ona odražava paralelnu instituciju sa Univerzitetom u Prištini," izjavio je Morina.

Afrim Kasolli, član parlamentarnog komiteta za obrazovanje i nauku iz redova Vetëvendosja, izjavio je da univerzitet u Mitrovici predstavlja nelegalnu instituciju koja ne podliježe ustavnom i pravnom sistemu Kosova u sferi visokog obrazovanja.

"Tu instituciju vodi direktno Beograd i ona radi u skladu s pravnim sistemom Srbije," izjavio je Kasolli. "Stoga ta institucija predstavlja izraz dvostruke podjele našeg obrazovnog sistema."

Međutim, Marko Jakšić, član srbijanskog parlamentarnog odbora za Kosovo, izjavio je da taj univerzitet "mora tu ostati u sklopu zajednice srbijanskih univerziteta."

Mnogim kosovskim Srbima univerzitet u Mitrovici je jedini izbor, jer nemaju dovoljno novca da putuju na univerzitete u Srbiji. Osnovna zabrinutost studenata kosovskih Srba je da li će potencijalni poslodavci priznati njihove diplome.

"Ja pratim oglase za posao, ali ovdje svi traže diplomu iz Srbije," izjavila je Jelena Stojiljković, 24-godišnja studentica umjetnosti prištinskog univerziteta u Mitrovici.

Dušan Janjić, vanredni saradnik Instituta za društvene nauke u Beogradu, predložio je kao moguće rješenje partnerstvo između javnog i privatnog sektora.

"Došlo bi do učešća od strane Kosova i Srbije sa svojim budžetima, a bilo bi i određenog privatnog [učešća]," izjavio je Janjić.

"U formi javno-privatnog partnerstva, bila bi ostvarena određena autonomija, a zajednička uprava donosila bi važne odluke o studijskim programima, te broju studenata i nastavnika."