Haradinaj

Ramush Haradinaj, predsjednik opozicione Alijanse za budućnost Kosova, u intervjuu za RSE kaže kako podržava dijalog vlasti Kosova i Srbije u Briselu, te ističe važnost formiranja lokalne samouprave na sjeveru Kosova. On dodaje da je Ahtisaarijev plan jedini izbor za Srbe u tom dijelu Kosova.

RSE: Sada je već završena i peta runda dijaloga premijera Kosova i Srbije. Kako ocjenjujete rezultate ovog sastanka?
Haradinaj: Mi smo svjesni osjetljivosti ovog dijaloga i tema razgovora. Najvažnije je da su sve teme otvorene i da ima napretka. Nemamo vremena, kao što niko na Balkanu nema vremena, ni Kosovo a ni Srbija. U interesu svih je da se proces ubrza i sporna pitanja riješe. Tako da se i mi nadamo da se neće gubiti vrijeme kako bi se što prije riješila već postavljena pitanja.
RSE: Prije sastanka je rečeno da će se tražiti ukidanje bezbjednosnih struktura Srbije koje funkcionišu na sjeveru. Kako se mogu ukinuti te strukture, ako se uzme u obzir stav zvaničnog Beograda i Srba u tom dijelu?
Haradinaj: Stav zvaničnog Beograda nema zakonsku osnovu ni u jednom međunarodnom dokumentu, ali ni u onim kosovskim. Što znači da je djelovanje tzv. struktura bezbjednosti na sjeveru nezakonito. Srbija je prinuđena da na osnovu svojih obaveza, a zbog napretka u procesu integracije u EU, poštuje zakonske principe. Uzimajući u obzir osjetljivost dešavanja i pitanja o kojima se razgovara, Kosovo vodi računa da se postignu rješenja koja bi građanima sjevera omogućila stavljanje pod jurisdikciju, zakone i sve drugo što predviđa Ustav i Ahtisaarijev plan, a to je lokalna samouprava za Srbe na sjeveru. 
RSE: Da li ta lokalna samouprava može prevazići Ahtisaarijev plan u smislu onog što se smatra specijalni status za sjever?
Haradinaj: To nije ispravan pravac obzirom da je Ahtisaarijev plan, u vrijeme kada je bio u izradi i kada smo ga mi odobrili, predvidio potrebna rješenja za Srbe na cijelom Kosovu, pa i na sjeveru. Smatramo da je sprovođenje onoga što je predviđeno Ahtisaarijevim planom pravi izbor.
RSE: Kakva će biti uloga međunarodne zajednice ukoliko se uzme u obzir činjenica da zvanična Priština nije uspostavila vlast na sjeveru? Kako će se ukinuti te strukture?
Haradinaj: Kosovo je pokazalo veliku zrelost time što nije poduzelo jednostrane poteze u rješavanju spornih pitanja na sjeveru. Zbog toga smatramo da Kosovo zaslužuje povjerenje međunarodne zajednice kako bi se ove teme riješile u interesu građana na sjeveru i Kosova, a u pravcu procesa integracije. Zvanična Priština nije poduzela nijedan potez koji bi otežao rješavanje situacije u tom dijelu Kosova. Ali, zvanična Priština je i sposobna i spremna da ispuni svoje obaveze na celoj teritoriji Kosova.
RSE: Da li očekujete da će se tokom dijaloga Kosova i Srbije postići cilj koji je navela  visoka predstavnica Cathrine Ashton, a to je normalizacija odnosa? 
Haradinaj: To je u interesu dvije zemlje, i zahvalni smo baronesi Ashton, američkoj vladi, EU i svim vladama država koje su pružile pomoć. Mislim da je ovo veliki korak za cijeli region i nema drugog izlaza osim normalizacije odnosa. Nekoliko puta sam rekao da EU mora da drži visoke standarde kako ne bi imali sporove u regionu. Ukoliko budemo popuštali prema Srbiji, to ne bi bila jasna poruka regionu.