Rasplet!

Afera objelodanjena u medijima, u čijem je središtu šefica poslaničke grupe Samoopredjeljenja Mimoza Kusari-Lila i njeno priznanje da je vodila telefonske razgovore sa potpredsjednikom Srpske liste Milanom Radoičićem, podigla je političke tenzije na Kosovu na maksimum, čak do fizičkog obračuna poslanika vlasti i opozicije juče u parlamentu. Ovakav rasplet nametnuo je i pitanje da li će vlada Albina Kurtija da padne zbog Radoičića, koji izvesno vrijeme ne boravi na Kosovu, ali očigledno i iz daljine ima veliki uticaj.

Za opozicionu Demokratsku partiju Kosova nema dileme, zbog sadržine snimaka koji su procureli u javnost, a u kojima Kusari-Lila u razgovoru sa Slavkom Simićem potvrđuje da je u više navrata razgovarala sa Radoičićem, po njima, Kurtijeva vlada mora da podnese ostavku, skupština da se raspusti i da se raspišu vanredni parlamentarni izbori.

Iz Samoopredjeljenja uzvraćaju da su napadi na Kurtija došli u vrlo osjetljivom trenutku i da je ovo smišljeni udar "na prvu vladu čijeg premijera i ministre ne kontroliše Beograd“.

A, afera je izbila u itekako osjetljivom trenutku, u kom je Kurti, suočen sa pritiscima sa Zapada i prijetnjama sankcijama, bar naizgled morao da popusti u svojoj tvrdoj politici prema sjeveru Kosova. Poslije upornog odbijanja Kurti je, ipak, pristao da povuče dio policajaca iz opštinskih zgrada u Leposaviću, Zubinom Potoku i Zvečanu, gdje već mjesec i po dana traju protesti Srba zbog prisustva specijalaca, nametanja nelegitimnih albanskih gradonačelnika i neosnovanih hapšenja.

Direktor Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa u Prištini Fatmir Sheholli istakao je da je potpredsjednik Srpske liste Milan Radoičić posljednjim dešavanjima na Kosovu apsolutno skinuo "fasadu" Samoopredjeljenju.

Kako dodaje, Samoopredjeljenje je sve vrijeme htelo da se predstavi kao politički subjekt koji je na svaki mogući način pokušavao da, kritikujući Srpsku listu, dobija poene kod Albanaca.

"Ukratko rečeno, Radoičić je skinuo fasadu sa Samoopredjeljenja i pokazao ko su oni", kazao je Sheholli za Kosovo onlajn.

Istovremeno, Sheholli kaže da Radoičić, po onome što može da se vidi, ima veliki uticaj i poštovanje među srpskim narodom, a Srbi na Kosovu ga definitivno doživljavaju kao najvećeg lidera, od kada postoji srpski parlamentarizam na Kosovu.

Sheholli je siguran da posle posljednjih dešavanja u Skupštini Kosova, odnosno tuče poslanika Demokratske partije Kosova i članova Vlade Kosova, Albin Kurti neće moći da održi vlast koju ima trenutno.

Prema njegovim riječima, to što se desilo u Skupštini su strahovita dešavanja upravo zbog toga što se Samoopredjeljenje sve vrijeme bavilo i pokušavalo da drži "diplomu" da su neprikosnoveni u odnosu prema Srbima, a ustvari su, kaže Sheholli, najveći falsifikatori svega onoga što su ranije pričali.

Sheholli ukazuje i na najave protesta Udruženja veterana OVK, kao i velikog broja pripadnika civilnog sektora.

"Videvši dešavanje u Skupštini, najave protesta Udruženja veterana OVK i aktivista civilnog sektora govore da će se na Kosovu ubrzo desiti veliki protesti i demonstracije. Poslije tih protesta, Kurti neće moći da održi ovu vlast koju ima trenutno", zaključuje Sheholli.

Istoričar Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost kaže za Kosovo onlajn da je objavljeni audio snimak razgovora između Kusari-Lile i Slavka Simića u kojem govori o svojim kontaktima sa Radoičićem, značajan adut u rukama opozicije i da će dodatno da destabilizuje vladu Albina Kurtija.

Po njemu, iako je ovaj skandal "vrlo visok niva" za definitivno rušenje vlade možda će biti potrebno i da se u to umješaju i - zapadne sile.

Graovac ocjenjuje da je Milan Radoičić u albanskoj javnosti i na Kosovu percepiran kao neko ko je posebna prijetnja, ukazuje da je tome umnogome doprineo Kurti svojim stavovima i izjavama koje je davao o potpredsjedniku Srpske liste, i dodaje da, između ostalog, sve obavještajne informacije koje je prikupljala srpska strana govore o tome da Albanci itekao zaziru od njega.

Podsjeća da kada su Albanci slali svoje specijalce na sjever uvijek su pratili kretanje Srba na sjeveru, a posebno se tražio Milan Radoičić.

"To govori o jednom strahu koji kod Albanaca postoji upravo od Milana Radoičića, samim tim njegovo pominjanje u okviru razgovora Kusari-Lile i Simića je nešto što će opozicija koristiti protiv Kurtija. Pokušavaće to da predstave kao dokaz njegove povezanosti sa Radoičićem i neke vrste tajnih dogovora koji postoje između Kurtija sa jedne strane i Srpske liste, odnosno Radoičića, s druge, indirektno preko određenih posrednika", rekao je Graovac.

Ta reputacija Radoičića koja je vještački stvarana kod albanskog korpusa na Kosovu je nešto što će svakako uticati na diskreditaciju i pad rejtinga Albina Kurtija, smatra sagovornik portala.

Prema njegovim riječima, nema sumnje da će albanska opozicije "eksploatisati" taj snimak, ali da je pitanje koliko će to u kratkom roku naštetiti Kurtiju.

"Pitanje je koliko njemu to može da našteti, nema sumnje da će albanska opozicija to eksploatisati, tenzije će biti podignute, ali nisam siguran da će samo to dovesti do pada Kurtijeve vlade", ocjenio je Graovac.

Po njemu, ključ opstanka Kurtijeve vlade u rukama je zapadnih sila, koje "mogu ukoliko im zatreba razgovor sa Radoičićem da iskoriste kao izgovor i povod za smjenu vlasti na Kosovu".

"Ono što, po meni, može dovesti do pada Kurtijeve vlade, a ovaj slučaj može poslužiti kao povod za to, jeste volja zapadnog faktora koji ima presudan uticaj na Kosovu, koji je tamo "bog i batina‘, i u čijim je rukama i nož i pogača. Ukoliko im bude trebao izgovor za rušenje Albina Kurtija onda itekao ovi razgovori mogu poslužiti u tu svrhu. Ono što je očigledno, to je da opozicija na Kosovu na ovaj način priprema neku vrstu Kurtijeve smene i vrši pritisak na njega, a da li će to i poslužiti kao razlog za njegovu smenu to zavisi samo od volje zapadnog faktora", rekao je Graovac.

Za sada, prema njegovoj ocjeni, Zapad taj snimak i čitavu situaciju koristi kao sredstvo pritiska, kako bi se Kurti vratio dijalogu.

Izvor: Kosovo Online