Reakcija na Kurtijevu izjavu

Premijer Albin Kurti je prije nedelju dana izjavio da je šef Kancelarije OSCE-a na Kosovu dio Upravljačkog tima za izradu Statuta Asocijacije. Pored njega, kako je rekao, članovi su i ministar lokalne samouprave Elbert Krasniqi i dva Srbina sa sjevera i dva sa juga. Međutim, Misija OSCE-a je u odgovoru za Gazetu Express navela da nijedan predstavnik ove misije nije dio tima i da nije učestvovao ni u kakvoj raspravi o izradi Statuta ZSO.

Misija OSCE-a je to u pisanom odgovoru potvrdila za Gazetu Express.

„Misija OSCE-a na Kosovu nije pozvana da učestvuje u diskusijama kao nastavak sastanka u Ohridu 18. marta za izradu statuta Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom, a Misija nije ni učestvovala u razgovorima sa postojećim Upravljačkim timom, u čijem sastavu nema predstavnika Misije“, navodi se u odgovoru Gazeti.

Uprkos tome, OSCE je rekao da su spremni da podjele iskustvo i ekspertizu za sprovođenje relevantnih sporazuma iz dijaloga, ako je potrebno.

„S obzirom na dugogodišnju saradnju Misije sa svih 38 opština širom Kosova, Misija je u principu spremna da podjeli svoju ekspertizu u implementaciji relevantnih sporazuma dijaloga, ukoliko to bude potrebno“, zaključuju za Gazetu Express.

Prije nekoliko dana o ovom pitanju govorio je ministar lokalne samouprave Elbert Krasniqi. On je potvrdio da nije preduzimao nikakve dalje korake u vezi sa radom na izradi Statuta Asocijacije, jer se ne zna šta je radio postojeći Upravljački tim, za koji se zna samo da ga vodi Danijela Vujičić.

„Kao ministar nisam aktivan dio dijaloga i ne mogu da govorim o bilo kakvim rokovima. Ali ono što mogu da podjelim sa vama u ovom trenutku je da do sada nisam preduzeo nikakve akcije, kao ministar administracije lokalne samouprave po tom pitanju“, izjavio je Krasniqi za KP prije nekoliko dana kada je upitan o rokovima kada bi ovaj tim može da izađe sa prijedlogom.

U međuvremenu, zamjenik premijera Besnik Bislimi je rekao da će postojati pet zaštitnih mjera za nacrt Statuta Asocijacije koje potencijalno može da predloži postojeći Upravljački tim.

On je početkom ovog mjeseca izjavio da u Briselu postoji potpuna saglasnost da će postojati pet kriterijuma kroz koje će se videti da li će nacrt statuta koji je predložio upravljački tim za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.

„Prvo, da li je ovim nacrtom predviđen novi sloj upravljanja i ako se ne smatra prihvatljivim za dalju raspravu. Drugo, da li predviđa kolektivna prava, ako da, poprima epitet neprihvatljivog nacrta“, naveo je Bislimi u Komitetu za spoljne poslove.

„U kojoj mjeri je to u skladu sa sporazumima iz 2013. i 2015, odlukom Ustavnog suda iz 2015. Takođe, u kojoj mjeri je to u skladu sa pismom koje je Mogherini poslala Vladi o tome koja ovlašćenja Asocijacija može da ima“, nastavio je on.

Kosovo i Srbija su 18. marta postigli dogovor u Ohridu, gdje su se, između ostalog, dogovorile o primjeni svih dosadašnjih sporazuma. Međunarodni faktor, posebno Sjedinjene Američke Države, rekli su da je osnivanje Asocijacije veoma važno pitanje i da Kosovo treba odmah da počne da radi na njenom osnivanju.

U međuvremenu, Udruženje je postalo jedan od uslova za povratak lokalnih Srba u institucije Kosova.

Izvor: Gazeta Express/KoSSev