Suverenistička politika

Ekspert za politička pitanja Shkelzen Maliqi, povodom današnjeg sastanka o ZSO u Ambasadi SAD u Prištini, rekao je da je trenutna situacija nezavidna za kosovskog premijera Albina Kurtija, ali i za Kosovo.

Prema njegovim riječima, Kurti pokušava da razvije "suverenističku" politiku.

"Sam je kriv što je utakvoj poziciji, jer već duže vrijeme pokušava da razvije 'suverenističku' politiku upornim preduzimanjem političkih mjera koje su proizvele uzastopne krize sredinom 2022. godine, a sve to bez koordinacije sa SAD i zapadnim partnerima, čak i otvoreno odbacujući zahtjeve Vašingtona da se zapadnoj diplomatiji da vremena da pripremi uslove za postizanje naprednog sporazuma između Kosova i Srbije. Kurti je uvijek pokazivao sopstvene ideje o tom procesu, a SAD je poslušao, i to ne u potpunosti, tek kada je njegova politika propala ili je situaciju dovela na ivicu oružanih sukoba na sjeveru Kosova. Vašington više nije spreman da toleriše opstrukcije premijera Kurtija, a na sastank su pozvani politički i faktor civilnog društva, koji su spremni da govore o ispunjavanju međunarodne obaveze koju ima Vlada Kosova, a to je stvaranje Asocijacije“, rekao je Maliqi.

Prema njegovim riječima, administracija predsjednika SAD Joe Bidena pokazala dovoljno strpljenja, za kako navodi "Kurtijevu aroganciju".

Dodaje da je pitanje kosovsko-srpskog sporazuma važno za stabilizaciju regiona i da su SAD diskusiju ocjenile kao neophodnu konsultaciju sa cijelim političkim spektrom Kosova, koja će biti održana bez Kurtija.

"Čak je i predsjednica Osmani odlučila da pošalje nekoga iz svog kabineta na sastanak, dok je Kurti izneo samo jedan zaključak, iznenađujuće, da nije ni pozvan na ovaj razgovor. Mislim da Kurti pravi veliku grešku. Američki posrednik Derek Chollet objavio je juče autorski članak o Asocijaciji, gdje jasno pokazuje da nadležnosti i funkcije udruženja ne ugrožavaju Republiku Kosovo. Sastanak će, vjerujem, razjasniti Kurtijevu suštinski autističnu politiku. Poslije ovog sastanka, on će imati posljednju priliku da se uključi u proces i doprinese postizanju sporazuma sa Srbijom, za koji je sam rekao da unapređuje poziciju Kosova" naglasio je on.

Upitan o mogućnosti rušenja vlade i novih izbora, Maliqi je rekao da bi, ako se protiv Kurtija stvori širok front, a Vlada izgubi manevarski prostor, bila pravednija odluka da se raspišu izbori i da se tako vidi da li Kurti još uvijek ima podršku građana.

"Ne želim da spekulišem, ali to će ionako biti autogol Kurtija. Ako se protiv njega stvori širok front, a Kurtijeva Vlada izgubi manevarski prostor, bila bi pravednija odluka da se raspišu izbori i vidi da li Kurti i dalje ima podršku većine. Na lokalnim izborima prije godinu dana Samoopredjeljenje je doživelo fijasko, pa situacija koju imamo danas zahtjeva da se Kurti obrati biračkom tijelu. Ispravnije bi bilo da ode glasom naroda, a ne da bude srušen“, zaključio je on.