Do kraja godine može biti i veći

Oko 5.000 preduzeća zatvoreno je na Kosovu zbog posljedica pandemije, a ovaj broj do kraja godine može biti i veći, piše Ekonomia Online.

Prema riječima predsjednika Poslovne asocijacije Kosova Agima Shahinija te informacije su veoma zabrinjavanjuće.

"Od marta pa nadalje, prema našim procenama i informacijama sa terena, oko 5.000 preduzeća je zaustavilo svoju aktivnost, bankrotiralo i ovo je velika briga. Vjerujem da će ovaj broj biti još veći do kraja godine, a procedure za gašenje preduzeća su komplikovane“, rekao je.

Shahini kaže da je kosovska ekonomija u padu zbog smanjenja stranih investicija kao i interesovanja lokalnih preduzeća za nove investicije.

"Privreda se suočava sa ozbiljnim padom, bilo zbog stranih investicija, bilo usljed pada interesa lokalnih preduzeća za nove investicije. Smanjila su se i ulaganja dijaspore, gdje smo imali samo 10 procenata onoga što smo imali prošle godine, a kosovskom tržištu nedostaje oko 500 miliona eura svežeg novca koji dolaze iz dijaspore“, naveo je on.

Prema njegovim riječima, Fond za vanredne situacije, „koji ima više od 170 miliona eura, i dalje se primjenjuje u odsustvu zakona, a neodgovorni poslanici oklijevaju da pruže ruku i pomognu privatnom sektoru“, rekao je.

Pandemija je nanela i veliku štetu vlasniku „Agrokosova holdinga“ Hazizu Tafajtu, kompaniji koja se bavi preradom vina.

Rekao je da je zatvaranjem ugostiteljskih objekata njihova proizvodnja opala za 70 odsto.

"Pandemija je svuda u svim preduzećima izazvala poteškoće. Naravno, kod nas je to direktno uticalo na smanjenje potrošnje, jer više od 70 odsto ugostiteljskh objekata nije radilo, pa je u tom procentu zabilježen i pad. Nadam se da će ova situacija bit prevaziđena što je prije moguće i nadam se da će kosovske institucije uspjeti da imaju na umu da je lokalnoj proizvodnji u ovom trenutku potrebna podrška da bi prevazišla ovu izuzetno tešku situaciju“, rekao je on.

Tafaj kaže da su izgubili su veliki dio potrošnje, ali se nada da će povratkom ugostiteljstva biti obnovljeno lokalno tržište.

"Nastojali smo da ublažimo ovu situaciju baveći se drugim proizvodima, ali i dalje su gubici prouzrokovani pandemijom očigledni. Izgubili smo veliki dio potrošnje i nadam se da ćemo se povratkom ugostiteljskog sektora vratiti na tržište“, rekao je.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online