Premijer Kosova se obratio poslanicima

Iza zahtjeva za uvođenje vanrednog stanja na Kosovu, preko vanrednog stanja u javnom zdravlju koje je već uvedeno kao mjera, jeste plan za „razmjenu teritorija“, potvrdio je u svom govoru u Skupštini premijer Albin Kurti. Tvrdi da su za sprovođenje ovakvog dogovora potrebni „incidenti i krvoproliće na terenu“. U toku je sjednica za izglasavanja nepovjerenja Vladi.

„Teritorijalna razmjena nije uspio kao projekat ali nije umrla ni kao ideja“, kazao je Kurti.

Tvrdi da je u Bijeloj kući (navodno) pripremljen „šampanjac uz dogovor Kosova i Srbije“, ali da je za to potrebno nešto prije:

„Znate šta im je sada potrebno prije šampanjca?! Potrebna im je vanredna situacija, incidenti na terenu, treba im krvoproliće, kako bi na kraju rekli, nećemo nikako moći tako, bolje da potpišemo jedan takav dogovor, nego da ostanemo još".

Kako je rekao on je u to ubjeđen „u nedjeljama koje dolaze“, ponovivši ono što je više puta isticao do sada, da je kao premijer sada „naučio više za ovih 50 dana nego puno godina prije“.

„Za ovaj šampanjac je prethodno potrebna krv. Šampanjac za dogovor o teritorialnoj razmjeni koji je moto svih manipulacija i podstrekivanja“, istakao je premijer, dodavši:

„Ovdje smo živi i odlučni smo da se tako nešto ne razmjeni uz šampanjac u Bijeloj kući, bez vlade se to ne može“.

Kurti je kazao da Srbija ne prihvata jednakost Kosova sa njom. Za njega je politika borba, i on ima ličnu volju, te da je u redu da bude pod pritiscima, ali da je jasno i da u vrijeme kada vladi na koju je narod dugo čekao – dobro ide, kada su dvije nedjelje odlučujuće u borbi protiv koronavirusom pred Kosovom, motiv za opoziv Vlade je drugačije prirode.

„Video sam i imao sam više informacija više nego bilo kad. Ova vlada je reformistička, a oni žele jedan drugi motiv“.

Takođe je više puta u svojim obraćanjima rekao da je nedavno „pokušan puč u Republici Kosovo“, kada je sada već bivši ministar unutrašnjih poslova Agim Veliu podržao Thaçijev prijedlog da se uvede vanredno stanje. Kurti je sa druge strane srećan što vanredno stanje nije uvedeno.

Kurti je praktično potvrdio ono što je kasno sinoć gradonačelnik Južne Mitrovice Agim Bahtiri, koji se nedavno priključio Samoopredjeljenju, svedočio za Klan Kosova o navodnom dogovoru o podjeli Sjevera Kosova između Aleksandra Vučiča i Hashima Thaçija, navodeći čak i granicu, a što datira još iz 2016.

Sjednici prisustvuje i Srpska lista, čiji je poslanik Igor Simić izašao za govornicu i saopštio da ova lista podržava opoziv vladi čiji je dio. Oni su se od formiranja ove vlade držali javno po strani i nisu uzimali riječ na sjednicama.

Zahtjev o glasanju nepovjerenja Vladi pokrenuo je još jedan koalicioni partner – LDK potpisom 44 poslanika, nakon što je Kurti smjenio ministra unutrašnjih poslova Agima Veliua iz redova LDK, jer je javno podržao upravo uvođenje vanrednog stanja zbog koronavirusa, čemu se Samoopredjeljenje protivi.

Dvije stranke su od kraja izbora u oktobru prošle godine do posljednjeg trenutka, ispoljavale visoku dozu neslaganja i netrpeljivosti.

Neslaganje je sada otvoreno i između EU, prije svega Francuske i Njemačke, sa jedne strane, i SAD sa druge. SAD podržavaju održavanje ove sjednice, dok su se Francuska i Njemačka prethodno odredile protiv, kao i izvjestilac Evropskog parlamenta za Kosovo, Viola fon Kramon, koja je jutros kritikovala američkog ambasadora na Kosovu. Ministarstva spoljnih poslova Njemačke i Francuske istakla su da je spor između Beograda i Prištine, „evropsko pitanje“, te da će EU raditi u „koordinaciji“ sa američkim partnerom, ali kada se za to stvore uslovi.

Izvor: KoSSev