Premijer Kosova

Premijer Albin Kurti izjavio je da je balkanski “mini Šengen” srpska namjera da formira četvrtu Jugoslaviju i da takva ideja predstavlja opasnost.

Kurti je gostujući u emisiji "Rubikon" na KTV ocjenio da je za balkanski “mini Šengen” zainteresovana i Rusija.

“U mom političkom obrazovanju historija je važna. Prije više od jednog vijeka, carska Rusija je formirala saveze kako bi uništila dve imperije i uspjela u tome. Nakon jednog vijeka moramo da stvorimo savez. Albanci su u epicentru, sa jedne strane su Hrvati, Bugari, ali i Sarajevo i Podgorica. Ako pogledate mapu tendencija, posebno na kartu Balkana, imamo potrebu za partnerstvom, ali ono ne može početi sa Srbijom”, rekao je Kurti.

Prema njegovim riječima, namera Srbije je stvaranje četvrte Jugoslavije.

“Moram biti iskren i da kažem da balkanski 'mini Šengen' nije stvarnost, već više ideja. Za saradnju šest zemalja regiona imamo okvir Berlinskog procesa. U tom smislu nema ničeg novog. Balkanski 'mini Šengen' nosi opasnost, rekao sam da predstavlja četvrtu Jugoslaviju koju Srbija želi, to je namjera Beograda. Moramo biti veoma oprezni jer postoje opasnosti koje prevazilaze te osmehe. Mislim da je prije dvije godine bio znatno opušteniji nego danas, a danas je Rama pažljiviji nego prije godinu dana. Namjere Srbije koje vidimo u Crnoj Gori su očigledne”, rekao je Kurti.

On nije isključio mogućnost da prisustvuje narednom sastanku balkanskog “mini Šengena” ali malo je vjerovatno da bi takva odluka bila doneta u njegovom kabinetu.

“Moramo da razgovaramo o svemu u Vladi Kosova. Moramo da sačekamo dokumentaciju ove ideje i ja ću razviti neke preliminarne kontakte prije nego što odem na četvrti sastanak. Apriori nije mudro reći da ne prihvatam, ali ne znači da sam se radikalno promjenio. Nismo vidjeli mnogo od ova tri sastanka. Ako ubeđuju i vladu Kosova naravno da, ali ne bez pažljivog razmatranja onog što su učinili do sada”, rekao je on.

Kako ocjenjuje sve će se ponovo vratiti berlinskom procesu.

“Od juna 2017. izneli smo naš stav da je berlinski proces, iako i on ima svoje opasnosti, onaj u kome moramo učestvovati, jer je Kosovo tu ravnopravno sa drugima i vjerujem da tamo moramo da učestvujemo. Ne bi trebalo da idemo na međunarodne razgovore bez nacionalne koordinacije. I o tome sam razgovarao sa liderima u Albaniji”, rekao je Kurti.

Premijer izrazio je uvjerenje da bi albanski “makro Šengen” mogao da se implementira vrlo brzo.

“Albanski 'makro Šengen' podrazumjeva sveobuhvatnu albansku liberalizaciju. Balkanski “mini-Šengen” je ideja koja nije sprovedena, dok albanski 'makro Šengen' može da se sprovede vrlo brzo. Takve inicijative ne mogu se usmjeriti negdje drugde sem prema berlinskom procesu”, rekao je Kurti.

Što se tiče njegovog i Raminog ozbiljnog stava u Tirani, rekao je, “to se vjerovatno može tumačiti kao izraz ozbiljnosti i da oni razumeju da u našim stavovima postoji velika odgovornost. Bilo je stvari sa kojima se nismo složili, ali nisu nepremostive”.

Kurti je naveo i da će nakon posjete Albaniji posjetiti i Njemačku

“Deset kalendarskih dana i deset dana rada i stvarno nismo stali. U Albaniji je još lakše obaviti prvu posjetu, jer smo tako blizu, tako bliski, a poslije ove posjete ću otići u Njemačku i London i druge zemlje. Trebalo mi je nekoliko dana da pružim ruku svima koji su mi došli u posjetu u kancelariji”, rekao je on.

Kazao je da je sastanak sa Ramom bio konstruktivniji od sastanaka koji su se događali već godinama.

“Imamo razlike, ali ovo je bio najkonstruktivniji i najbolji sastanak za veoma dug period. Ovo je možda novi početak u odnosima naše dvije zemlje, a malo su ovi odnosi narušeni zbog ličnih odnosa, na apsurdan način, jer se radi o našem narodu, a ne o nama. Naš dogovor o Međudržavnoj komisiji je prvi postupak. Većina sporazuma nije u potpunosti sprovedena, ali postoji potreba za novom dinamikom i vjerujem da ćemo to i učiniti. Ako imamo prepreke, treba ih izneti i da se dogovorimo kako ćemo ih prevazići”, rekao je Kurti.

Kurti: U ovoj siromašnoj državi ne treba imati platu od 2.950 eura

Opravdavajući odluku svoje vlade o smanjenju plata izvršne vlasti Kurti je rekao da je potreban novi pravac po svim pitanjima i da odbija da prima platu od bezmalo 3.000 eura.

“Ja nikako ne mogu da dobijem platu od 2.950 eura i da odem kući. To nije primjereno jednoj siromašnoj zemlji. Takva plata takođe loše utiče na mene”, rekao je Kurti.

Međutim, prema njegovim riječima, svaka odluka koja proizilazi iz ustavnih okvira o pitanju zakona o platama biće poštovana.

“Uvijek ćemo poštovati zakon, poništavaćemo nepravedne odluke i zamjeniti ih ispravnim odlukama” rekao je Kurti.

On je naveo da smanjenje plata u kabinetima ima više unutrašnji, etički efekat, a manje finansijski.

Prema njegovim riječima, potrebna je politika koja etiku ne stavlja van politike.

"Nalazimo se u situaciji u kojoj imamo finansijsko krvoproliće, to bi trebalo da prestane. Postupamo sa zavojima kao što se postupa u Kliničkom centru. Sestrinstvo poput našeg rada mora biti legitimno i vjerodostojno, mora zaustaviti krvoproliće i samom sebi", rekao je Kurti.

Izvor: Kosovo Online/Koha ditore