Pravosuđe je ogledalo društva

Pravosudni sistem na Kosovu i dalje se suočava sa brojnim izazovima, a borba protiv korupcije je na prvom mjestu, rečeno je na devetoj konferenciji o pravosuđu u organizaciji Sudskog savjeta Kosova. Pravosuđe je ogledalo društva, smatra advokat Dejan A. Vasić.

Veliki broj neriješenih slučajeva, neopravdano odlaganje ili otkazivanje saslušanja, poništavanje odluka, oduzimanje imovine, samo su dio problema sa kojima se suočava pravosudni sistem na Kosovu, rečeno je tokom konferencije o dostignućima i izazovima pravosudnog sistema tokom 2019. godine.

Samo nezavisno pravosuđe može da brani demokratske vrednosti od političkih interesa i sudije treba da budu spremne da ne padnu pod uticaj, smatra predsjednik Vrhovnog suda Kosova Enver Peci.

„Jedan od glavnih problema sa kojima se danas suočava pravosudni sistem je borba protiv korupcije, ružna i krajnje štetna pojava za državu i društvo na Kosovu u cjelini. Ona ometa razvoj zemlje, ozbiljno narušava mir i socijalnu sigurnost, promoviše samovolju, nepravedno polarizuje društvo, značajno toleriše kršenja osnovnih ljudskih prava i sloboda. S tim u vezi, dosadašnji rezultati nisu zadovoljavajući i potrebni su konkretni rezultati”, smatra Peci.

Međutim predsjedavajući Sudskog savjeta Kosova, Skender Qoqaj ističe da se godina za nama može smatrati uspješnom za pravosudni sistem jer je došlo do pozitivnih pomaka.

„Tokom ove godine svedoci smo brojnih izmena u zakonodavstvu, uključujući Zakon o Sudskom savjetu, Zakon o Sudovima i Zakon o disciplinskoj odgovornosti sudija i tužilaca. Ovim promjenama nametnuta je potreba za posvećenošću Sudskog savjeta Kosova u izdavanju podzakonskih akata, za šta smo doneli niz propisa i doneli važne odluke u cilju obezbeđivanja pravilnog funkcionisanja pravosudnog sistema” rekao je Qoqaj.

Vršilac dužnosti ministra pravde Abelard Tahiri smatra da je pravosuđe na Kosovu u posljednje dvije godine poprimilo novu dimenziju.

“Broj sudija po glavi stanovnika dostigao je gotovo evropski standard. Danas se o budžetu pravosuđa ne govori kao o trošku, već investiciji. Broj stručnih saradnika se povećao i nastaviće da raste u budućnosti. Danas sudije na Kosovu primaju dostojanstvenije plate”, naglasio je Tahiri.

Ocjenjujući pravosuđe na Kosovu, ali i integraciju pravosuđa na Sjeveru, advokat Dejan A. Vasić navodi da je pravosuđe ogledalo društva.

“Pravosuđe na Kosovu isto je onakvo kakvo nam je i društvo. Odgovor na vaše drugo pitanje, kako ocjenjujem pravosuđe na Sjeveru Kosova, nakon integrisanja radnika srpskog pravosuđa u pravosudni sistem Kosova stvorena je dobra atmosfera i sud koji je otvoren na Sjeveru, osnovni i apelacioni, mislim da svoj posao rade na zadovoljavajući način, a očekujem da to bude još bolje u vremenu koji slijedi”, rekao je Vasić za RTK2.

Šef OSCE-a Jan Bratu napominje da su u demokratskom društvu nezavisnost i transparentnost sudstva kamen temeljac vladavine zakona.

“Ono što vidimo su stalna odlaganja suđenja, neadekvatno sastavljene optužnice, nedovoljan broj kvalifikovanih prevodilaca, nepoštovanje proceduralnih rokova. To ne kažemo kako bismo prstom upirali u krivce, već kako bismo pronašli nedostatke ali i mogućnosti za njihovo rješavanje”, naveo je Bratu.

Na konferenciji su govorili i šef Odjeljenja za vladavinu prava pri Kancelariji EU na Kosovu Cezari Michalcuk kao i sudija Vrhovnog suda Albanije Maksim Koku koji je predstavio izazove pravosuđa u toj zemlji.

Konferenciju “Dostignuća i izazovi pravosuđa 2019.”, organizovao je Sudski savjet Kosova uz podršku misije OSCE-a na Kosovu.

Aleksandra Zdravković, RTK2