Ako propadne euro, propašće i Evropa, izjavila je, i to čak dva puta, njemačka kancelarka Angela Merkel. Rečenica dobro zvuči, ali sa ekonomske tačke gledišta ima jedan nedostatak – riječ je o besmislici.

Jedna valuta ne može da nestane, zvala se ona euro ili Miki Maus. Sve do trenutka dok je neko koristi kao sredstvo plaćanja, ne može da propadne, ali naravno može da izgubi na vrednosti, kaže Jirgen Mates sa Njemačkog instituta za privredu.

"Sa gledišta inostranih investitora, devalvacija eura znači gubitak novca. Utoliko postoji jedna implikacija. Ali, teško je pretpostaviti da bi euro mogao da propadne.“

Moguće je da je njemačka kancelarka mislila na opasnost raspada Monetarne unije, jer bi neke zemlje članice mogle da napuste eurozonu. Inače ne postoji mogućnost da se neka zemlja članica isključi iz Monetarne unije, kaže Jirgen Mates.

"Ne postoji takva mogućnost. Lisabonski sporazum dopušta pravo na istupanje, ali to pravo se odnosi na istupanje iz Evropske unije, a ne samo iz Monetarne unije.“

Grčka tajno štampa drahme

Teoretski, neka zemlja ima pravo da istupi iz Evropske unije i da se u posljednjem trenutku ponovo vrati i tako izgubi članstvo u eurozoni. Mihel Hunter, direktor Instituta za nemačku privredu je veoma jasan kada se radi o tom pitanju: „Smatramo to nepristojnim zato što je nerealno. To se može odnositi samo na zemlje sa oslabljenim monetarnim sistemom koje mogu da istupe u nadi da mogu da proglase devalvaciju. Dakle, ne radi se o izglednoj situaciji, ona je moguća samo ako se sve mirno pripremi.“

Mirna ili tajna priprema i iznenadno delanje u trenutku kada investitori više nemaju mogućnost da traže novac od banke. Samo na taj način moguće je objasniti najnovije priče da Grčka tajno štampa nove drahme. Grčki ministar finansija Jorgos Papakonstatinu takve glasine naziva smešnim…

DW