Prihvatanje strategije za sjever Kosova od lokalnog stanovništva je preduslov za njeno ostvarivanje izjavio je šef Međunarodne civilne kancelarije (MCK) na Kosovu, Peter Feith u intervjuu za RSE, povodom dvije godine od proglašenja nezavisnosti Kosova.

Feith je ocjenio da je na Kosovu postignut dobar napredak i da je njegov mandat sada nadgledanje funkcionisanja institucija Kosova.

„Mi ovo vidimo kao pozitivan znak, jer podrazumjeva korak naprijed. Vlada će biti ona koja će unapređivati programe o kojima se raspravljalo u Skupštini usredsređujući se na priortete oko kojih smo se zajedno složili“, rekao je Feith ističući da će to doprinijeti da na kraju godine bude bolji Izveštaj o napretku Evropske komisije i time omogućiti da se bave pitanjem sjevera. 

Šef MCK ističe da svoju ulogu vidi kako postepeno blijedi, iako će, kako je rekao, imati ovlašćenja koja su mu data u Sveobuhvatnom planu za status Martija Ahtisarija, ako bude potrebno i u dijelu izvršnih nadležnosti.

On takođe kaže da mandat MCK na Kosovu ne vidi kao beskrajan i izražava nadu da će se prisustvo MCK smanjivati.

„Mislim da je sve to povezano, kako sam malo prije rekao sa izveštajem o napretku. Ako obezbjedimo bolju reputaciju, bolji imidž Kosova, kako bi se privreda širila i privlačila investicije, onda mislim da će se proces ubrzati. Naravno mi računamo na opredjelenje vlasti za ostvarivanje plana Ahtisarija, iako oko toga nisam uznemiren. Nadam se da ćemo naredne godine vidjeti mnogo više napretka i smanjenje prisustva MCK“, rekao je Feith.

Prihvatanje od strane lokalnog stanovništva

On podvlači da ne vidi nikakve izazove u ostvarivanju plana Ahtisarija i ističe da je zadovoljan procesom decentralizacije južno od rijeke Ibar.

„Međutim kao što znate mi takođe stremimo da napredujemo i na sjever i zbog toga smo izradili ono što mi zovemo sveobuhvatni pristup za sjever Kosova, što ima podršku Međunarodne upravljačke grupe za Kosovo,“ kazao je Feith.

"To nije dokument oko koga se saglasila Evropska unija, ali mislim da je pošteno reći da sam sadržaj ovog pristupa objasnio svim zemljama članicama EU i otkrio da u EU ima pozitivnog interesa za naredne korake za sever Kosova. Paralelno sa pristupom koji smo izradili sa Vladom, verujemo da zajedno sa Eulex-om i Evropskom komisijom imati širi pristup“, rekao Fejt govoreći o strategiji za sever Kosova.

Odgovarajući na pitanje o mogućim teškoćama u ostvarivanju strategije za sever Kosova, imajući u vidu da je stav da nema primene sile niti određenog vremenskog perioda za njegovo ostvarivanje Feith kaže:

"Mislimo da prihvatanje od lokalnog stanovništva vidimo kao glavni zahtev za napredovanje. Znači, sve se oslanja na prihvatanje od strane lokalnog stanovništva. Mi nudimo javne usluge za građane na severu Kosova, želili bismo da proširimo i različite segmente EU i na stanovništvu je da odluči hoće li to prihvatiti ili ne, onako kako je to ostvareno u opštinama na jugu.“

Šef MCK je rekao da bi o narednim koracima želeli da se konsultuju sa Beogradom.

"Ja sam siguran da će takvih konsultacija biti i od strane Beograda. Kao šef MCK treba da kažem da imamo princip da paralelne strukture na Kosovu, koje nastavljaju da budu podržavane iz Beograda treba da se rasformiraju. Na sjeveru one mogu da se zamjene sa posebnim vezama između Beograda i stanovnika sjevera, kako bi smo im osigurali da sačuvaju tradicionalni način življenja, da mogu da primaju dodatna sredstva za školstvo i zdravstvo“, rekao je Feith ističući da sve to treba da bude zasnovano na principima transparentnosti i polaganja računa.

Samo na tim osnovama možemo imati poboljšanje uslova života građana koji žive na sjeveru Kosova, zaključio je Feith.

Izvor: RSE