U susret ramazanu

Vrijeme posta se povećava kako se ide sjeverno, pa je Komoros arapska zemlja sa najkraćim periodom posta od oko 12 sati dnevno, a nakon nje dolazi Somalija.

Bliži se sveti muslimanski mjesec ramazan u kojem muslimanski vjernici poste od ranog jutra, zore, do zalaska sunca. Ipak, kao i svake godine i ovaj put u pojedinim dijelovima svijeta vjernici će postiti znatno duže od nekih na drugom kraju svijeta, javlja Anadolu Agency (AA).
Međunarodni astronomski centar objavio je mapu koja pojašnjava dužinu posta u različitim krajevima svijeta u toku ovogodišnjeg ramazana.
Procjena je urađena na osnovu dana na polovini ramazana, a i ostali dani tokom mjeseca se ne razlikuju mnogo.
Ove godine, stanovnici južne zemljine hemisfere će postiti kraće od stanovnika sjeverne hemisfere, jer je kod njih ljeto i kako se ide južnije, post će kraće trajati.
Tako će Čile i Argentina biti zemlje sa najkraćim periodom posta od oko 10 sati dnevno.
Vrijeme posta se povećava kako se ide sjeverno, pa je Komoros arapska zemlja s najkraćim periodom posta od oko 12 sati dnevno, a nakon nje dolazi Somalija.
Na Arapskom poluostrvu najkraće će postiti stanovnici Jemena, a zatim stanovnici južnog dijela Saudijske Arabije i Omana, a nakon njih Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar, Bahrein, Kuvajt, gdje će post trajati oko 15 sati dnevno.
Nakon njih po dužini posta su Irak, zemlje Bliskoga istoka kao i arapske zemlje u Africi, gdje će se postiti od 15.5 do 16 sati.
Sjevernije se produžava vrijeme posta, pa će se u Turskoj postiti oko 17 sati, u zemljama Balkana od 17 do 18 sati, na sjeveru Italije 18, u središnjem dijelu Francuske 19, a u nekim dijelovima Njemačke i do 20 sati.
Muslimani koji žive još sjevernije suočavaju se s drugim problemom, a to je da sunce ne zalazi uopšte, pa zbog toga moraju praviti vještačke proračune o dužini posta.