Dok Srbija nije uputila zahtjev za izručenje

Srbija će tražiti izručenje u što kraćem roku nakon što je francuski sud odlučio da kosovski političar ostaje u pritvoru.

Ministarstvo pravde Srbije zatražit će u što kraćem roku izručenje kosovskog političara Ramusha Haradinaja iz Francuske.

Nakon odluke suda u Colmaru, Ministarstvo pravde će, kako je rečeno Tanjugu, pripremiti i proslijediti tom sudu zahtjev za izručenje uz neophodnu dokumentaciju prevedenu na francuski jezik.

Francuski apelacioni sud ranije je odlučio da će Haradinaj ostati u pritvoru dok Srbija ne bude uputila zvaničan zahtjev za izručenje, prenosi Reuters.

Haradinaj, predsjednik Alijanse za budućnost Kosova i bivši premijer, kod sebe je imao diplomatski pasoš kad ga je francuska granična policija uhapsila na aerodromu Basel-Mulhouse u srijedu, po potjernici iz Srbije.

Vlasti Srbije terete ga za zločine na Kosovu u vrijeme dok je bio zapovjednik Oslobodilačke vojske Kosova i traže njegovo izručenje.

"Nego šta nego ćemo da tražimo. Imamo brojne dokaze..... i nema niko pravo da ruši Tužilaštvo kao zaseban organ", rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Ministarstvo pravde Republike Srbije proslijedilo je tokom dana francuskim pravosudnim organima sudsku dokumentaciju u vezi sa slučajem Haradinaja, rečeno je Tanjugu u tom ministarstvu.

Poslana dokumentacija tiče se rješenja o provođenju istrage i određivanju pritvora Odjeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, na osnovu kojih je za Haradinajem raspisana potjernica 2004. godine.

Izvor iz francuskog pravosuđa saopćio je da će istražitelji razmotriti postoje li razlozi da se ne provede zahtjev o izručenju Haradinaja, javio je Reuters.

Isti izvori navode da će se to pitanje razmotriti "posebno u slučaju ako se radi o izdavanju naloga iz političkih razloga".

Izvor je dodao da će istražitelji razmotriti je li njemu već bilo suđeno pred sudom Ujedinjenih nacija za ratne zločine zbog istih optužbi zbog kojih je potjernica izdana, navodi britanska agencija.

'Tendenciozne optužnice iz Srbije'

Vlada Kosova, reagirajući na pritvaranje Haradinaja, ocijenila je da je optužnica Srbije protiv njega nezakonita, nepravedna i tendenciozna.

"Vlada Kosova i sva njena nadležna ministarstva prioritetno se angažiraju za što hitnije razjašnjavanje okolnosti zadržavanja predsjednika AZBK–a Ramusha Haradinaja i prevazilaženje situacije koja je stvorena kao posljedica nezakonitih, nepravednih i tendencioznih optužnica Srbije", kaže se u saopćenju Vlade Kosova.

Istovremeno je Ministarstvo pravde saopćilo da se, u koordinaciji s Ministarstvom vanjskih poslova, Policijom Kosova i kosovskim ambasadorom u Francuskoj, obratilo francuskom Ministarstvu pravde sa zahtjevom za hitno oslobađanje Haradinaja.

"Ministarstvo pravde smatra da su svi nalozi za hapšenje izdani od Srbije za državljane Kosova za navodna krivična djela izvršena u Republici Kosovo nezakoniti i neprihvatljivi te stoga očekujemo hitno oslobađanje Ramusha Haradinaja", navodi se u saopćenju Ministarstva pravde Kosova.

Zvaničnici Haradinajeve stranke od Vlade u Prištini zahtijevaju prekid svake komunikacije sa Srbijom dok ne povuče međunarodne naloge za hapšenje osoba s Kosova.

Predsjednik Kosova Hashim Thaci ranije je izjavio da je pritvaranje Haradinaja samo na osnovu naloga za hapšenje iz Srbije neprihvatljivo i za osudu.

U poruci objavljenoj na Facebooku Thaci je napisao da su pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova, čiji je jedan od komandanata bio i Haradinaj, ponosni što su se borili protiv diskriminatorskih i kriminalnih zakona režima Slobodana Miloševića.

'Nepravedan i neprihvatljiv čin'

Dodao je kako je pravičnost te borbe potvrdila i kampanja zračnih napada NATO-a na ciljeve u Srbiji 1999. godine.

Ministarstvo vanjskih poslova Kosova potvrdilo je da je Haradinaj priveden u Francuskoj, javio je ranije list Zeri.

Na veb-sajtu tog lista navodi se da kosovsko ministarstvo radi na tome da Haradinaj bude uskoro pušten.

"Ministarstvo vanjskih poslova intenzivno radi na tom pitanju od 15 sati, kada je Haradinaj pritvoren. Hapšenje su izvele francuske vlasti na osnovu potjernice Srbije iz 2004. godine, što je za nas neprihvatljivo. Ministarstvo je uputilo verbalnu notu preko ambasade u Parizu, a ministar Hoxhaj lično se angažira, koristeći se svim diplomatskim kanalima da Haradinaj bude pušten što je prije moguće", rekao je šef kabineta Envera Hoxhaja.

Alijansa za budućnost Kosova oglasila se povodom hapšenja Haradinaja, navodeći da je taj čin "nepravedan i neprihvatljiv".

Haradinaj je u junu 2015. godine uhapšen u Sloveniji, također po Interpolovoj potjernici Srbije.

Haški sud oslobodio lidera OVK-a

Nakon dva dana vraćen mu je pasoš i dozvoljeno mu je napustiti Sloveniju.

Nakon hapšenja u Sloveniji Haradinaj je za Al Jazeeru rekao da je putovao u različite zemlje Evropske unije i Sjedinjene Američke Države, gdje nije uhapšen, te da je iznenađenje da ga je uhapsila cijenjena zemlja EU-a.

On je kazao da je Interpol poništio potjernicu nekadašnje Državne zajednice Srbije i Crne Gore.

Srbija tereti Haradinaja zbog ubistava i teških zločina na Kosovu tokom 1998. i 1999. godine.

On je bivši vođa OVK-a i bivši premijer Kosova.

Haški sud oslobodio je Haradinaja optužbi za ratni zločin 2012. godine.

Tada su Haradinaj i njegovi bivši pomoćnici Idriz Balaj i Lahi Brahimaj pušteni na slobodu.

Tribunal je izrekao oslobađajuću presudu po svim tačkama optužnice, od kojih je glavna da je bilo udruženog zločinačkog poduhvata.

Optužbe iz Beograda

Optužnica protiv Haradinaja ticala se zločina koji su počinjeni od 1. marta do 30. septembra 1998, javlja Tanjug.

To je bio drugi put da je Haradinaj oslobođen optužbi.

Prethodno, po okončanju prvog suđenja, po optužnici za zločine na širem području zapadnog Kosova, Haradinaj i Balaj oslobođeni su optužbi i pušteni na slobodu, dok je Brahimaj bio osuđen na šest godina zatvora.

Haradinaj se u novembru 2012. godine vratio u Prištinu nakon što ga je sud po drugi put oslobodio po svim tačkama optužnice za zločine počinjene u logoru OVK-a u Jablanici.

Vlasti u Beogradu podigle su protiv Haradinaja 108 krivičnih prijava zbog sumnje da je izvršio "krivična djela terorizma, udruživanja radi neprijateljske djelatnosti i ubijanja civila".

Izvor: Al Jazeera i agencije