Nakon izbora u Grčkoj

Pobjeda Syrize mogla bi označiti ne samo politički preokret u EU već biti presudna za ostanak Grčke u eurozoni.

Britanski premijer David Cameron upozorio je da će rezultat parlamentarnih izbora u Grčkoj, na kojima je pobijedila ljevičarska partija Syriza, proširiti ekonomsku nesigurnost po cijeloj Evropi i dodao da to znači da se Velika Britanija mora držati njegovog plana vlastite ekonomije.
S druge strane, zapadni mediji i agencije ocijenili su u prvim reagiranjima da će pobjeda Syrize u Grčkoj uzdrmati Evropu do korijena, ali potresti i globalna tržišta.
"Grčki izbori pojačat će ekonomsku nesigurnost širom Evrope. Zato se Velika Britanija mora držati svog plana i tu bezbjednost osigurati kod kuće", napisao je Cameron na svom zvaničnom nalogu na Twitteru.
Cameronov komentar je uslijedio nakon što je grčka ljevičarska stranka Syriza pobijedila na izborima, što bi moglo rezultirati sukobom s međunarodnim kreditorima, prenio je Reuters.

Bez apsolutne većine

Prema zvaničnim rezultatima glasanja koje je objavilo grčko Ministarstvo unutrašnjih poslova poslije 50,43 posto prebrojanih glasova, Syriza je osvojila 35,88 posto i imat će 148 zastupnika u 300-članom parlamentu, prenosi agencija ANA.
Na drugom mjestu je Nova demokratija odlazećeg premijera Antonisa Samarasa sa 28,32 posto glasova, odnosno 78 zastupničkih mjesta.
Slijede neonacistička Zlatna zora sa 6,73 posto glasova (17 mjesta), Potami (Reka) sa 5,83 posto (16 mjesta), Komunistička partija Grčke sa 5,41 posto (15 mesta) i PASOK i Nezavisni Grci (ANEL) sa po 13 zastupničkih mjesta.
Pobjeda Syrize bi, prema ocjenama agencija, mogla označiti, ne samo politički preokret u Evropi već i biti presudna za ostanak Grčke u eurozoni.
Lider stranke Alexis Tsipras je najavio da, u slučaju pobjede, namjerava pregovarati o otpisu velikog dijela grčkog duga i okončanju strogih mjera štednje, što je posebno zabrinulo takozvanu "trojku" (EU, MMF i Evropsku centralnu banku).

Odbacivanje mjera štednje

Pobjeda Syrize predstavlja odluku naroda da odbaci stroge mjere štednje, koju treba poštovati, navodi britanski Guardian i ocjenjuje da će ta pobjeda uzdrmati Evropu.
Podsjetivši da su Grci šest godina protestirali protiv krute discipline eurozone, londonski dnevnik ističe da su građani, posebno srednja klasa, konačno izgubili strpljenje i odbacili politiku strogih mjera štednje vlade premijera Antonisa Samarasa i opredijelili se za ljevicu.
"Posljedica toga jeste da prošlost više ne može služiti kao pokazatelj budućnosti, bar ne u Grčkoj, a možda ni u drugim dijelovima Evrope", piše u uvodniku.
Budući premijer Alexis Tsipras, lider Syrize, dobio je mandat da provede ogromne promjene i ublaži dosadašnje mjere.
"Pitanje i za Grčku i za Evropu jeste šta će se sada dogoditi. Niko još nema odgovor na to", piše u tekstu, prenosi Tanjug.
Prema Guardianu, glavno pitanje bit će - hoće li nova vlada u Atini i međunarodni kreditori moći naći zajednički interes za postizanje dogovora koji će zadovoljiti i Grke i ostatak eurozone, posebno Njemačku, a da pritom ne izazove efekt domina širom zone eura ako i druge zemlje potraže slična rješenja.
Takav ishod najviše će zavisiti od Njemačke, koja se i dalje pretvara da eurozona može uspjeti jedino ako nastavi s fiskalnom ispravnošću, koja je zapravo i izazvala politički potres u Grčkoj, ocjenjuje list.
Za njemačku kancelarku Angelu Merkel to neće biti nimalo lako, ali ako u Grčkoj i ostatku eurozone ne dođe do porasta potrošnje, cijela bi se Evropa mogla suočiti sa ovakvim ili još gorim izazovima, upozorava Guardian.
"Novi početak nije potreban samo Grčkoj, već cijeloj zoni eura. Vreme je da sjever počne slušati poruke koje stižu s juga", zaključuje dnevnik u uvodniku.

Preokret u Evropi

I zapadne agencije ukazuju na to da je pobjeda Syrize zabrinula međunarodne kreditore jer bi mogla označiti preokret u Evropi, gdje populističke partije i u nekim drugim zemljama najavljuju kampanje protiv mjera štednje, kao i dovesti u pitanje opstanak Grčke u zoni eura.
Reuters navodi da će Tsipras biti prvi premijer neke članice eurozone koji se otvoreno protivi uvjetima koje su EU i MMF nametnuli tokom ekonomske krize.
"Njegova očekivana pobjeda povećava izglede i za skori ulazak u klinč s vladom njemačke kancelarke Angele Merkel, a mogla bi dovesti u pitanje i distribuciju naredne tranše više od sedam milijardi eura međunarodne pomoći Grčkoj", ocjenjuje britanska agencija.
Slogan Tsiprasove kampanje "Nada se vraća!" očigledno je privukao birače, iznurene od mjera štednje poslije šest godina krize koja je rezultirala porastom stope nezaposlenosti na 25 posto i straha miliona Grka od siromaštva.
Associated Press (AP) ocjenjuje da bi pobjeda Syrize mogla izazvati potrese na globalnim tržištima i dovesti u pitanje ostanak Grčke u zoni eura.
Tsipras je, kako podsjeća američka agencija, obećao pregovore o uvjetima pomoći Grčkoj i najavio da će tražiti otpis velikog dijela duga od 240 milijardi eura.
U predizbornoj kampanji je rekao i da će odbaciti mnoge reforme koje su tražili kreditori, uključujući smanjenje penzija i minimalnih zarada, kao i da će preispitati neke privatizacije i otpuštanja u javnom sektoru.
Ukoliko nova vlada u Atini ne nađe rešenje u dogovoru s kreditorima, Grčka bi se mogla suočiti s bankrotom, ocjenjuje AP.
Agencija France Presse (AFP) upozorava da pobjeda Syrize utire put i drugim partijama širom Evrope koje se protive mjerama štednje, poput španskog Podemosa.
Lider Podemosa Pablo Iglesias poručio je poslije proglašenja pobjede Syrize da se nada vraća, a strah nestaje.
"U Grčkoj večeras to svi znaju. Nadamo se da ćemo i mi u Španiji uskoro čuti takvu vijest", rekao je Iglesias pred gotovo 8.000 pristalica okupljenih u Valensiji, prenio je AFP.