Poginulo 295 osoba

Boeing 777 kompanije Malaysian airlines srušio se u Ukrajini, nedaleko od granice s Rusijom.


Malezijski putnički avion, u kojem je bilo 295 osoba, srušio se u Ukrajini u četvrtak poslije podne, nedaleko od ruske granice, navode zvaničnici, te dodaju kako nema preživjelih.
Boeing 777 kompanije Malaysian Airliens, koji je letio iz Amsterdama ka Kuala Lumpuru, oboren je raketom "zemlja-zrak", kazao je savjetnik ministra unutrašnjih poslova Anton Geraščenko.
Novinska agencija AP javila je kako je njen novinar prebrojao najmanje 22 tijela na mjestu gdje se nalaze ostaci aviona. Dodaje se kako je polje gdje se nalaze ostaci prekriveno komadima tijela i stvarima putnika.
Savjetnik u ministarstvu unutrašnjih poslova Zorjan Škirjak kazao je kako se među žrtvama nalaze i 23 državljana SAD.
U avionu nije bilo Rusa, a za sada se zna da je među putnicima bilo najmanje četiri Francuza, nekoliko Holanđana, najmanje pet Britanaca, dok se ispituje da li je bilo državljana drugih država.
Britanski mediji su izvijestili da se u avionu MH17 nalazilo između pet i 10 britanskih državljana. U avionu je bilo najmanje četiri Francuza, izjavio je francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius, koji je pozvao na hitno pokretanje istrage o toj velikoj tragediji.
Prebacivanje odgovornosti
Malezijski avion sa 295 putnika i članova posade srušen je danas po podne na istoku Ukrajine, a okolnosti ovog tragičnog događaja se i dalje utvrđuju dok Kijev navodi da je avion oboren u „terorističkom“ napadu, a proruski aktivisti skidaju sa sebe odgovornost i prebacuju je na ukrajinske snage.
Istovremeno, pojavljuju se navodi da je jedan od lidera proruskih snaga u Ukrajini nagovijestio da su možda njegovi ljudi greškom oborili malezijski avion vjerujući da je to transportni avion ukrajinske vojske, prenosi AFP.
Ukrajinske oružane snage nisu pucale ni u kakvu metu u zraku, izjavio je danas ukrajinski predsjednik Petro Porošenko povodom navoda da je malezijski avion srušen iznad Ukrajine.
„Ne isključujemo da je taj avion oboren, ali naglašavamo da oružane snage Ukrajine nisu poduzele akciju ni protiv jedne zračne mete“, rekao je Porošenko, prenosi AP.
„Sigurni smo da će oni koji su krivi za ovu tragediju biti pozvani na odgovornost.“
Lider proruskih snaga na istoku Ukrajine Aleksandar Borodaj optužio je ukrajinske državne snage da su oborile malezijski avion, prenosi Reuters.
ZAOBILAŽENJE UKRAJINSKOG ISTOKA
Nekoliko velikih avioprijevoznika objavilo je da će njihovi avioni ubuduće zaobilaziti zračni prostor iznad istoka Ukrajine.
"Do sada nije bilo problema u ukrajinskom zračnom prostoru. Međutim, Lufthansa je odlučila zaobilaziti istočni dio ukrajinskog zračnog prostora, a ta odluka odmah stupa na snagu. Sigurnost naših putnika nam je najviši prioritet. Već četiri naša leta su danas pogođena ovom odlukom“, između ostalog navodi se u saopćenju ove kompanije.
Reuters prenosi kako se na ovu mjeru odlučila i kompanija Air France.
Američki predsjednik Barack Obama je dao instrukcije visokim američkim zvaničnicima da ostanu u bliskom kontaktu sa ukrajinskim zvaničnicima povodom navoda o oborenom avionu, saopćila je Bijela kuća. Obama je, također, razgovarao sa ruskim liderom Vladimirom Putinom o padu malezijskog aviona, saopćio je Kremlj.

Lanser "Buk"

Neimenovani zvaničnik ukrajinskog Ministarstva za vanredne situacije, koji je izašao na lice mjesta, rekao je da su dijelovi tijela razbacani na području od oko 15 kilometara od mjesta na kom se avion srušio i da je video najmanje 100 tijela.
Anton Gerašenko, savjetnik ministra unutrašnjih poslova Ukrajine, napisao je na Facebooku da je avion letio na visini od 10.000 metara kada ga je pogodila raketa ispaljena iz lansera „Buk“, prenosi AP. Američka agencija navodi da su njeni novinari vidjeli ranije danas sličan lanser u blizini istočnog ukrajinskog grada Snižne.
Malezijski premijer Najib Razak rekao je da je pokrenuo "hitnu istragu" o navodima povodom rušenja malezijskog aviona, a ministar odbrane Hishammuddin Hussein na Twiteru je napisao da nema potvrde da je avion oboren te da je uputio vojsku da provjeri šta se dogodilo.
Kompanija Malaysian Airlines potvrdila je gubitak kontakta sa letom Mh17 iz Amsterdama, te navela kako je u avionu bilo 280 putnika i 15 članova posade.
Novinar Al Jazeere Scott Heidler javio je iz Donjecka kako su civili Al Jazeeri potvrdili kako je avion oboren.
„To će se istražiti, čekamo izjave i s ukrajinske strane i od Malaysian Airlinesa. Ovo je situacija u kojoj imaju, nažalost, iskustva. Sada će gledati kada su zadnji put imali kontakt s avionom. To se dogodilo 80 kilometara odavde. Još će se provjeriti je li bio oboren, i ako jeste, tko je to učinio“, kazao je.
Reporter agencije Reuters, koji se javio sa lica mjesta, kazao je kako se tijela žrtava vide u širem području lokaliteta nesreće.

U plamenu

Malezijska kompanija je na svom Twitter profilu objavila kako je posljednja poznata lokacija aviona bila u ukrajinskom zračnom prostoru.
Internetska stranica koja prati letove objavila je gdje je prekinut let ove letjelice.
"Radio sam u polju kad sam čuo zvuk aviona, a zatim udarac. Onda sam vidio kako je avion pao i prepolovio se uz gust crni dim“, rekao je jedan očevidac koji se predstavio kao Vladimir.
Separatist iz obližnjega Krasnoga Luha, predstavio se kao Sergej, rekao je:
"S balkona sam vidio kako avion počinje ponirati s velike visine i onda sam čuo dvije eksplozije“.
On tvrdi da ukrajinski proruski pobunjenici nisu srušili taj avion.
"Samo borbeni avion ili projektil zemlja-zrak mogao je srušiti avion s te visine“, rekao je on za Reuters.
Novinska agencija Interfax objavila je kako je avion pao oko 50 kilometara prije ulaska u ruski zračni prostor.
"Počeo je gubiti visinu, a kasnije je nađen na tlu, u plamenu, na ukrajinskoj teritoriji", izjavio je neimenovani izvor.
Ovo područje kontroliraju proruski separatisti koji se bore protiv ukrajinske vojske.
Drugi neimenovani izvor u ukrajinskim službama sigurnosti, koga je citirao Interfax, kazao je kako je avion nestao sa radara na visini od 10.000 metara, nakon čega je pao nedaleko od grada Šaktjorska.
Izvor: Al Jazeera