Represija nad manjinskim ograncima

U izvještaju State Departmenta kritizira se rast islamofobije u Evropi i represija nad manjinskim ograncima.

Sjedinjene Američke Države su osudile zamah islamofobije u Evropi i Aziji, ali i porast napada na muslimanske manjine u nemuslimanskim zemljama, navodi se u godišnjem izvještaju State Departmenta o vjerskim slobodama u svijetu.
U izvještaju koji se odnosi na 2012. godinu, Washington kritizira također represiju nad vjerskim grupama u Kini, Sjevernoj Koreji, Vijetnamu i Mijanmaru i daljnji rast antisemitizma u Egiptu, Iranu i Venecueli.
"Vjerska sloboda nije američka inovacija. To je univerzalna vrijednost koja je garantirana našim ustavom i koja je u svim našim srcima", izjavio je američki državni sekretar John Kerry, predstavljajući novinarima izvještaj njegovog ministarstva, prenosi Fena.
Prirodno pravo
On je dodao da je sloboda prakticiranja vjere, vjerovanja ili ateizma, kao i promjene religije prirodno pravo svakog ljudskog bića.
"Antimuslimanske retorike i akcija je sve više, posebno u Evropi i Aziji. Neke vlade su uvele restrikcije koje često odgovaraju animozitetu unutar društva i pothranjuju antimuslimanske akcije koje ugrožavaju svakodnevni život velikog broja vjernika" navodi se u izvještaju, prenosi agencija Fena.
SAD zamjera vladama koje nameću restrikcije za nošenje vjerske odjeće, posebno marame, u školama, na javnim dužnostima i javnim prostorima, navodeći Belgiju koja je donijela prošle godine zakon o burki.
U izvještaju se zamjera Indiji zbog zabrane marame učenicama u indijskim državama u kojim su hindusi u većini.
Pritisak na manjine
Ali, State Department osuđuje isto tako "represiju" nad manjinskim islamskim ograncima u muslimanskim zemljama, "sunitskim i šiitskim", i navodi Saudijsku Arabiju, Pakistan, Indoneziju, Bahrein i Iran.
Kao i prethodnih godina, izvještaj o vjerskim slobodama daje puno prostora Kini u kojoj je vlada "mučila, zatvarala, osuđivala na zatvor izvjestan broj vjernika".
Washington zamjera također Sjevernoj Koreji, ali i Vijetnamu i Mijanmaru, zbog akcija protiv ne-budističkih manjina, kao što su Rohinja muslimani.