Godišnje se baci 300 miliona tona

Godišnje se u u industrijskim zonama baci 300 miliona tona hrane, što je dovoljno da se nahrane gladni u Africi.

Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) sa sjedištem u Keniji započeo je akciju kojom se planira stati ukraj bacanju hrane.
Prema podacima iz UNEP-a, godišnje se u svijetu baci skoro 1,3 milijardi tona hrane.
Kampanja „Misli, hrani se, štedi, smanji štetu u svijetu“ sadržava prijedloge za potrošače, proizvođače i vlasnike kompanija.
Neki od prijedloga su da se napravi lista za kupovinu, da se izbjegava nepotrebna potrošnja, te da potrošači budu oprezni kad je riječ o kampanjama koje ih privlače da troše više.
Jedni gladuju, drugi bacaju hranu
Generalni direktor Organizacije za poljoprivredu i prehranu UN-a Jose Graziano da Silva je kazao da ovom kampanjom UN planira uveliko smanjiti bacanje hrane u svijetu.
On je istakao da se u industrijskim područjima godišnje baca i do 300 miliona tona hrane.
Silva je kazao da će se populacija svijeta u 2050. godini povećati sa sedam na devet milijardi, te da je već danas potrebno biti oprezan sa hranom i gledati da se stane ukraj njenom bacanju.
Silva je kazao da bi se hranom koja se baca u industrijskim zonama mogla nahraniti Afrika, jer je bačena količina hrane u tim zonama veća od količine hrane koju Afrikanci godišnje pojedu kod kuće.
Podsjetio je da u svijetu 830 miliona ljudi živi na granici gladi. 
Britanski Institut za mehaničko inžinjerstvo je nedavno izdao saopćenje u kojem se kaže da su ogromne količine bačene hrane posljedica lošeg skladištenja hrane, stroge prodaje do datuma važenja, loše ponude i probirljivosti potrošača.
Istraživanje ovog Instituta je ukazalo i na to da velike količine povrća ne budu ubrane zbog njegovog fizičkog izgleda.
UN do 2025. godine planira smanjiti bacanje hrane na pola u odnosu na proteklu 2012. godinu.