Neophodnost rješavanja spora

Sadašnje stanje Evropske unije ne omogućava nova pridruživanja u zadovoljavajućim uslovima, rekla je francuska ministarka za evropske poslove Natali Loazo.

"Sadašnje stanje Evropske unije ne omogućava nova pridruživanja u zadovoljavajućim uslovima, kako za Evropsku uniju tako i za nove države koje bi joj se pridružile. Moramo da reformišemo Evropsku uniji i da izvršimo reviziju njenog funkcionisanja," rekla je Loazo u intervjuu za Politiku. 

Ona je rekla da Francuska smatra da Srbija ima evropsku perspektivu i da je uz Crnu Goru među zemljama koje su najviše napredovale na tom putu, otvaranjem 16 od 35 poglavlja, ali da kao prijatelj Srbije mora da kaže istinu. 

Rekla je da je potrebna reforma Evropske unije u interesu i njenih susjeda i zemalja koje teže da joj se pridruže.

Takođe je podsjetila da države kandidati moraju da ispune sve kriterijume koji se odnose na svako poglavlje.

Nije željela da spekuliše o mogućem datumu ulaska Srbije u EU navodeći da se ne zna da li će Evropska unija biti spremna i kada će Srbija biti spremna. 

Kao dva glavna izazova za pristup Srbije EU navela je jačanje vladavine prava i neophodnost rješavanja spora oko Kosova. 

Loazo je rekla da Francuska podržava dijalog između Beograda i Prištine koji vodi Evropska unija i da je spremna da pruži svoj doprinos. 

"Dijalog nema alternativu. Ne potcjenjujemo teškoće sa kojima se susreće taj dijalog od kraja 2018. kao ni tenzije koje iz njih proizilaze. Svako treba da preuzme sopstvenu odgovornost", rekla je ona. 

Rekla je da Francuska poziva Prištinu da ukine takse od 100 odsto i da ne može biti dijaloga bez minimuma povjerenja među stranama. 

Francuska ambasada u Prištini, u svom odgovoru za “Zeri”, rekla je da se taksa od 100% koja je uvedena prije više od tri mjeseca za srpske proizvodime mora suspendovati ili ukloniti. Međutim, uprkos stalnim zahtjevima međunarodne zajednice za suspenziju takse, premijer Ramush Haradinaj kaže da taksa neće biti ukinuta bez prethodnog sporazuma o priznanju Kosova od strane Srbije.

Odluka Vlade Kosova da uvede porez na proizvode koji dolaze iz Srbije i Bosne i Hercegovine izazvala je reakcije mnogih moćnih država u svijetu, koje zahtjevaju ukidanje ili suspenziju takse.

Zvaničnici francuske ambasade na Kosovu izjavili su novinama "Zeri" da je njihov stav o ovom pitanju više nego jasan da se mera na srpske i bosanske proizvode mora suspendovati ili ukloniti.