Kosovski Srbi i Albanci imaju različita viđenja i očekivanja

Kosovski Srbi i Albanci imaju različita viđenja i očekivanja od Specijalnog suda, pokazalo je istraživanje organizacije Integra. Srbi sumnjaju u konačnu pravdu i negoduju što nisu svi zločini obuhvaćeni, a Albanci smatraju nepravednim što će se suditi pripadnicima OVK.

Može li postojanje Specijalnog suda kao nove pete institucije koja se bavi ratnim zločinima, poslije Haškog suda, Unmika, Euleksa i kosovskog suda, doneti odgovore Desanki Pejčinović iz Peći? Ona dvadeset godina traži pravdu za svog otetog 18-godišnjeg sina.

“Ništa ne očekujem, očekujem samo najgore za nas. Taj predmet o mom sinu stoji negdje u nekoj korpi ili fioci. Pomaka nema, ali nadamo se istini”, kaže Desanka.

Slično njoj i mnoge druge porodice čekaju pravdu za svoje najmilije, ali povjerenje u Specijalni sud se različito vidi.

Kako je rečeno na debati o Specijanom sudu u Medija centru u Beogradu, zaštita svjedoka, politička manipulacija i negativna percepcija kod građana su neki od glavnih problema u vezi sa radom ovog Suda.

Istraživanje koje je sprovela Integra iz Prištine je pokazalo da oko 45 odsto Srba smatra da je mandat Suda pošten, 41 odsto Srba smatra da on neće doneti pravdu žrtvama, dok 82 procenta Srba ne vjeruje da će svedoci biti zaštićeni. Srbe zabrinjava i činjenica da su slučajevi kao ubistva žetelaca u Goraždevcu i napad na autobus Niš ekspresa van mandata ovog Suda.

Sa druge strane, 76 odsto kosovskih Albanaca smatra nepravednim to što će se suditi pripadnicima OVK i što Sud nije obuhvatio i zločine Srba nad Albancima. Evidentirano je da građani nisu dovoljno informisani i da je prisutna politička manipulacija, kaže Kushtrim Koliqi, iz NVO Integra.

“Specijalni sud nije prisutan ni na Kosovu ni u Srbiji kako bi konstatno informisao, edukovao građane, i time se na neki način borio protiv političkih manipulacija, jer čitav diskurs o Specijalnom sudu na Kosovu kreiraju političari”, ističe on.

Kako je saopšteno, zabrinjavajuće je što je do sada 17 bivših pripadnika OVK pozvano na intervju u Hag, ali još uvijek nema optužnica.

Prema riječima Vladimira Vukčevića, bivšeg specijalnog tužioca za ratne zločine Republike Srbije, iako se Specijalni sud kritikuje, to je jedina pravosudna institucija u kojoj se zločini i nečija krivica mogu dokazati.

“Mislim da je ovo posljednji momenat za pravdu za žrtve. Ja sam optimista. Cio život sam posvetio borbi protiv svih vrsta kriminala, dakle i ratnih zločina i ja očekujem da će da dođe do pravde za žrtve”, ističe Vukčević.  

Aktivisti za ljudska prava kažu da je neophodno da ovaj Sud ukloni greške svih prethodnih sličnih mehanizama. Prema riječima Ivana Đurića, iz Inicijative mladih za ljudska prava, pogrešno je bilo što se od Haškog suda očekivalo da će utvrditi cijelu istinu, da će pomiriti narode i da će doneti pravdu za svaku žrtvu. On vjeruje da Specijalni sud pokazuje da ozbiljno postupa prema predmetima.

“Mana je da je Sud spor, ali ako će to biti ozbiljno utemeljene optužnice, onda vrijedi čekati, da je pažnja na žrtvama velika, da prvi put imamo zastupnike žrtava pred sudom, da će oni mnogo ozbiljnije biti tretirani pred novim Specijalizovanim većima. Imamo određenu nadu da će doneti pravdu”, smatra Đurić.

On kaže da je ključno da Specijalni sud utvrdi individualnu odgovornost, jer je to, kako vjeruje, ključ za pomirenje među narodima na ovim prostorima.

Odgovarajući na zabrinutost porodica koje Specijalni sud ne doživljavaju kao instituciju koja će im doneti pravdu, bivši tužilac za ratne zločine Vukčević je objasnio da “krivično djelo ratnih zločina nikada ne zastarjeva i da nema abolicije”.

Anamari Repić, RTK