Traže podršku od Švicarske, Japana i Njemačke

Kosovo i Crna Gora pokušavaju da izdejstvuju da i njima pripadne dio novca od prodaje pet zgrada bivše SFRJ, saznaje "Blic" iz diplomatskih izvora. Njihovi funkcioneri tražili su, prema informacijama lista, od Švicarske, Japana i Njemačke da ih podrže.

Trenutno se prodaju četiri objekta bivše SFRJ: zgrada Misije pri UN u Njujorku, kao i objekti u Bonu, Tokiju i Bernu. Njihova procjenjena vrijednost je oko 60 miliona eura, od čega bi Srbiji trebalo da pripadne 23,7 miliona eura.

Sem ovih zgrada, ostaje da se razmotri i pitanje sudbine četiri velika diplomatska kompleksa - u Adis Abebi, Nju Delhiju, Moskvi i Braziliji, kao i objekata u Kopenhagenu i Varšavi. Kako su u pitanju vrijedne zgrade, sagovornik "Blica" iz diplomatskih izvora kaže da ne čudi što Crna Gora i Kosovo ubrzano rade da se i u njihove kase slije dio para od prodaje.

- Obraćali su se Švicarskoj, Japanu i Njemačkoj i od njih tražili da im pomognu da i oni budu uključeni u sukcesiju. Nisu naišli na dobar odziv jer pravo na imovinu imaju samo one zemlje koje su bile u okviru SFRJ, a Srbija je sukcesor zajedničke države sa Crnom Gorom. U drugim segmentima oko odnosa sa Srbijom ove zemlje imaju podršku, ali oko sukcesije su naišle na zatvorena vrata. Ali vlast na Kosovu ne odustaje, već šalje diplomatske note - kaže izvor "Blica".

Posao prodaje imovine vodi Mješovita komisija za sukcesiju, a u ime Srbije u njoj je generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović. Odalović je potvrdio saznanja "Blica".

- Sporazum o sukcesiji je potpisan 2001, stupio je na snagu tri godine kasnije i poznaje pet država. Kada je istupila iz državne zajednice sa Srbijom, Crna Gora se odrekla svojih prava po pitanju sukcesije. To je precizno navedeno u dokumentima, da se u slučaju istupanja međunarodno pravni dokumenti odnose na Srbiju kao sljedbenika. Takođe, navedeno je i da država koja istupi iz zajednice ne nasleđuje pravo na međunarodno pravni subjektivitet. Oko drugih stvari, finansijske raspodjele, sasvim smo se lijepo dogovorili, a nadam se da ćemo i oko ostalih segmenata postići zadovoljavajući stepen razumjevanja - objašnjava Odalović.

Kosovo je, dodaje Odalović, druga priča i sa njima dogovora nema.

- Čude me države koje na bilo koji način tretiraju te note koje Kosovo šalje. Pokušali su da dokažu državnost time što osporavaju Srbiji da bude sukcesor, iako ni po kom osnovu oni to ne mogu da budu. Jasno je da je to u svrhu kampanje i pokušaja da se uključe u sve gdje mogu sebe da prepoznaju. O tome smo otvoreno razgovarali i sa ostalim zemljama i dobili nedvosmislenu podršku da ne može niko sem ovih pet zemalja da bude sukcesor - kaže Odalović.

Od jednog stana 3,5 miliona dolara

Sve donedavno na prodaju je bilo pet nekretnina, ali je prošle nedjelje prodat rezidencijalni stan bivše SFRJ na Park aveniji u Njujorku za ukupno 12,1 milion dolara. Srbija je, kao država koordinator za prodaju tog objekta, imala vrlo aktivnu ulogu i od prodaje ove nekretnine pripalo joj je 3.487.939 dolara.