Vidim opasnost od ekstremizma...

Vidim opasnost od ekstremizma na Kosovu i bio bih veoma iznenađen ako se pisanje "New York Times-a" o tome kako se Kosovo pretvara u novi Molenbek ne bi ostvarilo. Ovo su procjene profesora historije na američkom univerzitetu Harward Niall Ferguson.

On je u intervjuu za beogradski list "Politika" rekao da je ekstremizam globalni pokret koji cilja čak i sekularne zajednice i pretvara ih u sljedbenike ekstremne verzije islama i dodao: "Stvorili smo nestabilnu i opasnu državu".

Iako ocjenjuje da je intervencija na Kosovu bila uspješna, Ferguson ističe da je greška napravljena kasnije, kada je priznata nezavisnost Kosova.

"To je bilo strateški pogrešno sa strane Zapada jer ne vidim kako bilo koji demokratski predsjednik Srbije može da prizna Kosovo, što znači da je srpsko učlanjenje u Evropsku uniju gotovo nemoguće", naveo je britanski historičar, koji živi i radi u SAD.

Na pitanje da li je učlanjenje Srbije u EU zbog Kosova nemoguće, Ferguson je naveo da na Zapadu ponovo o tome treba treba da razmisle.

"Ako su nam u interesu mir i stabilnost na Balkanu, onda nema smisla da malo Kosovo bude prepreka za integraciju Srbije u EU. Srbija takođe mora da prihvati da Kosovo više nikad neće biti dio Srbije", rekao je historičar.

"Dakle, potrebno nam je neko dvosmisleno značenje termina, da izbjegavamo da budemo jasni i određeni sa tim u vezi, a ne zahtjev da Srbija nedvosmisleno prizna Kosovo", rekao je Ferguson, kojeg je magazin "Time" svrstao u 100 najuticajnijih ljudi na planeti.

Ferguson je naveo primjer Tajvana, istakavši da nikada ne bi došlo do pomaka u odnosima SAD i Kine da su SAD insistirale na nezavisnosti Tajvana, već je Vašington umjesto toga prihvatio kineski pogled na stvar, ali je Tajvancima dozvolio da se ponašaju kao da su nezavisni.

"U međunarodnim odnosima morate da posegnete za takvim stvarima ako želite da postignete važniji strateški cilj, kao što je to ovdje proširenje EU i ulazak Srbije u EU", istakao je Ferguson.

On je dodao i da bi Srbija ulaskom u EU dobila na značaju, kao što se dogodilo i Portugaliji, Španiji, Poljskoj, koje su dobile podsticaj da izgrade vladavinu prava, smanje korupciju i usvoje evropske standarde.

"Bilo bi ludo od Srbije da ne slijedi primjer Slovenije i Hrvatske. Za Srbiju ne postoji nešto poput ruske alternative. Ona nije nešto posebno privlačna, kao što smo vidjeli u Ukrajini", naveo je Ferguson.