U Australiji je uhapšen 2006. nakon što je Hrvatska tražila njegovo izručenje zbog ratnih zločina. Bio je u pritvoru, bježao je, žalio se. Sada konačno stiže u Hrvatsku.

Dragan Vasiljković (61) poznatiji kao Kapetan Dragan je osnivač srpskih paravojnih snaga Knindže. Nakon rata otišao je u Australiju gdje je kasnije uhapšen, a sud je naredio da ga se izruči Hrvatskoj koja ga traži zbog ratnih zločina. U Zagreb je sletio u četvrtak u 11.36 sati, a zatim će ga prebaciti u Split gdje bi ga Županijsko državno odvjetništvo trebalo ispitati. Očekuje se da će mu odrediti istražni zatvor, piše 24sata.hr.

Otac mu poginuo dok je bio mali, živio u domu

Vasiljković je rođen u Beogradu. Kada je bio mali otac mu je poginuo u saobraćajnoj nesreći. S tri godine Dragan je kratko vrijeme boravio u domu za djecu, jer njegova majka nije imala dovoljno novaca da odgaja troje djece. Godine 1967. svo troje djece i majka su otišli u Australiju. Dragan je tamo uzeo ime Daniel Snedden. Završio je srednju školu u Melbourneu i radio je u foto shopu. Četiri je godine bio u rezervnoj jedinici australske vojske, a kasnije je postao instruktor za oružje.

Radio je u Africi i Južnoj Americi. Putovao je svijetom, a 1988. se vratio u Srbiju i počeo biznis s iznajmljivanjem čamaca i aviona. Vasiljković je 1980-ih  bio optužen za kriminalne radnje vezano uz bordel u predgrađu Melbournea. Dok je još bio u Australiji radio je i kao instruktor golfa.

Crvene beretke i Knindže

U Beograd se vratio 1990. Upoznao je Sašu Medakovića jednog od organizatora postavljanja barikada u Krajini. Medaković je bio prijatelj Milana Martića. Vasiljković je u jesen 1990. posjetio Krajinu i sastao se s Martićem. Dogovorili su suradnju, a onda je Vasiljković otišao u SAD gdje je završio trening za pilota. U aprilu 1991. Vasiljković se vratio u Krajinu i počeo raditi s Martićem.

Dolazi u kontakt sa  Službom državne sigurnosti te je zajedno sa Frankom (Frenkijem) Simatovićem preuzeo vođenje novoosnovane specijalne jedinice "Crvene beretke". Jedinica je do propasti tzv. Republike Srpske Krajine djelovala pod imenom "Knindže", poslije pod drugim imenima, da bi naposljetku jedinica ostala u cijelosti stacionirana u Srbiji, kao "Jedinica za specijalne operacije", te javno deklarirana kao sastavni dio Resora državne sigurnosti MUP-a Republike Srbije, što je zapravo bila od samog njenog osnivanja. Nakon završetka rata Vasiljković se vratio u Srbiju gdje je živio nekoliko godina.

Javnost se počela opet zanimati za Vasiljkovića 2004. godine nakon što je svjedočio na suđenju Slobodanu Miloševiću na sudu u Den Haagu. Vasiljković se nakon toga vratio u Australiju. The Australian je u septembru 2005. objavio članak u kojem je Vasiljkovića optužio za ratne zločine između 1991. do 1994. dok je bio zapovjednik srpskih paravojnih snaga.

Hrvatska tražila izručenje, uhapsilii ga u Australiji

Vasiljković se kratko vratio u Srbiju i tako je održao konferenciju za novinare. Kada se vratio u Australiju tužio je novinu zbog članka. Godine 2009. sud je presudio u korist novina i Vasiljković im mora platiti 1,2 miliona australskih dolara. Godine 2006. je uhićen prvi put u Australiji, jer je Hrvatska tražila njegovo izručenje zbog optužbi da je u junu i julu 1991. godine u zatvoru na kninskoj tvrđavi te u naselju Bruška nedaleko Benkovca u februaru 1993. godine mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.

Tereti ga se i da je kao zapovjednik postrojbi za posebne namjene u julu 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske postrojbe JNA, izradio plan napada i zauzimanja glinske policijske postaje, prigradskog naselja Jukinca te sela Gornjeg i Donjeg Viduševca. Sud u Haagu je Vasiljkovića počeo istraživati 2005. godine no istraga je prekinuta jer je određen rok do kojeg sud mora prestati s radom pa nije više bilo vremena da se Vasiljkovića istraži i optuži.

U pritvoru u Australiji Vasiljković je bio od 2006. do 2009. godine. U septembru 2009. Federalni sud je uvažio žalbu Vasiljkovićevih odvjetnika koji su se žalili da njihov klijent u Hrvatskoj neće imati pošteno suđenje te je naredio da se Kapetan Dragan pusti na slobodu. Australska se vlada žalila i Vrhovni je sud u martu 2010. poništio odluku Federalnog suda.

Kapetan Dragan je onda pobjegao. U bijegu je bio 43 dana. Uhićen je u Novom Južnom Walesu. Vasiljković je kupio jahtu u kojoj je živio i u kojoj je navodno planirao pobjeći iz zemlje. U novembru 2012. godine australska vlada i tadašnja premijerka Julia Gillard su odobrili izručenje Vasiljkovića Hrvatskoj. On se opet žalio, ali mu je žalba odbijena 12. decembru 2014. na Federalnom sudu. U maju 2015. godine žalbu mu je odbacio i Vrhovni sud. Nakon toga više nije bilo prepreke da se Vasiljković izruči hrvatskim vlastima.