Može, ne može

Kada bismo dozvolili da Hashim Thaçi dođe u Beograd kao ministar spoljnih poslova Kosova, prekršili bismo državnu politiku kada je riječ o Kosovu, izjavio je šef srpske diplomatije Ivica Dačić.

"Ovaj pokušaj da Hashim Thaçi dođe u Beograd - to nije pomirenje. To je pokušaj da se proba smijemo li mi da kažemo 'ne možeš'. Pa ne možeš u ovom formatu, na ovakav način, ne možeš da dođeš u Srbiju", rekao je Dačić u intervjuu za "Politiku".

Hashim Thaçi je, uz još četiri ministra regiona, pozvan na skup o evropskim integracijama zapadnog Balkana, koji će od 23. do 25. aprila biti održan u Beogradu, saopštio je ranije organizator tog skupa - nevladina organizacija Omladinski odbor za obrazovanje.

Srpski zvaničnici su istakli da eventualna Thaçijeva posjeta nije usaglašena sa institucijama, da je ona nepotrebna i da će, ako dođe i imajući u vidu optužnicu protiv njega, biti uhapšen.

Dačić je rekao da je namjera NVO da organizuje konferenciju 24. aprila u Beogradu provokacija.

"Ovo je jedna provokacija, gdje je pravo pitanje zašto se uopšte organizuje jedan takav skup. Apsolutno me niko nije konsultovao oko toga i moram da kažem da je ovaj poziv za skup u Beogradu meni stigao iz Prištine", dodao je Dačić.

Podsjećajući da pomenutu NVO finansira britanska ambasada ali i neki drugi državni otgani u Srbiji kroz razne programe i projekte, Dačić je naveo da je pitao britansku ambasadu da li stoje iza organizacije ove konferencije i "da su mu rekli da ne stoje, ali da daju pare za te programe".

Na pitanje "Politike" da li je posjeta Thaçija Beogradu možda neki nepisani uslov Brisela, šef srpske diplomatije je odgovorio da "više ne priznajemo nepisane uslove".

Odgovarajući na pitanje beogradskog dnevnika, zašto u posljednje vrijeme toliko govori o novim uslovima EU za otvaranje pregovaračkih poglavlja, Dačić je rekao da on "govori veoma precizno i da na to ima pravo jer je potpisao Brisleski sporazum".

"S (bivšom specijalnom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbjednost) Catherine Ashton smo razgovarali o otvaranju pregovora i otvaranju poglavlja i uslov za to je bila implementacija Brisleskog sporazuma. A sada smo došli do toga da se u nekim krugovima EU kaže - dobro, jesto to uslov, ali ima i nekih zemalja koje misle da treba da se uradi još nešto", rekao je on, navodeći da misli na 11 njemačkih uslova.