Evropska komisija

Evropska komisija preporučila da Albanija dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, saopćio Štefan Fule.

Evropska komisija preporučuje da Albanija dobije status kandidata za članstvo u EU, saopćio je danas komesar EU-a za proširenje Štefan Fule.
"Evropska komisija potvrđuje svoju preporuku Evropskom vijeću da odobri Albaniji status kandidata", navodi se u izvještaju koji je objavljen u Briselu.
U dokumentu se ukazuje na potrebu napretka u oblastima pravosuđa i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala.
Među zemljama koje su još neodlučne u vezi sa ovim potezom prema Albaniji su Francuska, Njemačka, Velika Britanija, Danska i Holandija.
Albanija je aplicirala za status kandidata 2009. godine, ali napeta politička situacija, slabe mjere protiv korupcije i kriminala i slabo pravosuđe ugrozili su te napore.
Evropska komisija je još prošle godine preporučila da Tirana dobije status kandidata, ali je Vijeće EU-a za opće poslove zatražilo sastavljanje novog izvještaja i odgodilo donošenje odluke do juna 2014. godine.
Poslije nove procjene koju je objavila Evropska komisija, konačnu odluku donosi 28 članica EU-a.
Status sigurne zemlje
U međuvremenu, vladajući demokršćani kancelarke Angele Merkel žele da Albaniju uvrste na listu takozvanih "sigurnih zemalja" kako bi, zatim, njemačke vlasti mogle lakše, brže i efikasnije podnosioce zahtjeva za azil iz te države vraćati u matičnu zemlju.
"Razmišljamo o tome bi li Albanija, možda, mogla da bude proglašena sigurnom zemljom", rekao je u utorak parlamentarni direktor zastupničkog kluba demokršćana u Bundestagu Mihael Grose-Bremer, naglasivši da bi i Crna Gora mogla doći u obzir za taj status, koji je njemačka vlada već dodijelila Srbiji, BiH i Makedoniji.
Jedna država važi kao sigurna, ako njemačka vlada smatra da u toj zemlji vladaju slični pravni standardi kao u Njemačkoj i da odbijeni podnosioci zahtjeva za azil u domovini ne mogu biti proganjani, ukazuju mediji.
Iz ugla demokršćana, Albanija, kao članica NATO-a, dijeli zajedničke vrijednosti sa Njemačkom, navodi agencija Tanjug.
Problem azilanata
Njemačka vlada usvojila je krajem aprila nacrt zakona kojim se Srbija, Makedonija i Bosna i Hercegovina proglašavaju sigurnim zemljama, što znači da su zahtjevi za azil građana tih država u principu neosnovani, ali se pojedinačno mogu potvrditi i da se postupak za povratak azilanata u domovinu skraćuje.
Ta ocjena potvrđuje da u te tri balkanske zemlje nema ni političkog mučenja, ni progona, ni zlostavljanja političkih neistomišljenika, pa time ni osnovnih razloga za podnošenje zahtjeva za azil.
Prema podacima savezne vlade u Berlinu, prošle godine je od 22.000 zahtjeva za azil građana Srbije, BiH i Makedonije, svega 60 odobreno i 82 osobe imaju azilantsku zaštitu.