Za zločine počinjene nad kosovskim Albancima 1999. godine

Nikoli Šainoviću u Hagu je izrečena konačna presuda od 18 godina zatvora. Nebojši Pavkoviću dosuđeno 22 godine, Vladimiru Lazareviću 14, a Sretenu Lukiću 20 godina zatvora.

Time je potrđena kazna Nebojši Pavkoviću, dok su svima ostalima prvostepene kazne smanjene.

Oni su optuženi za zločine počinjene nad kosovskim Albancima 1999. godine.

Šainović je u to vrijeme bio potpredsjednik Vlade SRJ, Pavković komandant Treće armije Vojske Jugoslavije, Lukić načelnik štaba MUP-a na Kosovu, a Lazarević načelnik štaba Prištinskog korpusa.

Šainović, Pavković i Lukić su 26. februara 2009. prvostepenom presudom osuđeni na po 22 godine zatvora za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja.

Oni su proglašeni krivim po svih pet tačaka optužnice - za prisilno premještanje, deportacije, ubistva i progon albanskog stanovništva sa Kosova.

General Lazarević i bivši načelnik Generalštaba VJ Dragoljub Ojdanić osuđeni na po 15 godina zatvora, jer su proglašeni krivim po jednom broju optužbi za pomaganje i podržavanje deportacije i prisilno premještanje albanskog stanovništva sa Kosova.

Optužnicom je bio obuhvaćen i bivši predsjednik Srbije Milan Milutinović, koji je oslobođen krivice po svim tačkama optužnice. Odbrana osuđenih i tužilaštvo su se žalili na presude, dok je general Ojdanić povukao svoju žalbu, a od žalbe je u njegovom slučaju odustalo i tužilaštvo.

General Ojdanić, odlukom predsjednika Tribunala Teodora Merona, u avgustu prošle godine pušten je na slobodu, jer je u pritvoru proveo dvije trećine izrečene kazne.

Tužilaštvo je u žalbama na prvostepenu presudu tražilo da se kazne pooštre, dok su odbrane tražile oslobađanje od optužbi ili ublažavanje kazni.

Odbrana optuženih je u žalbi tvrdila da djelovanje optuženih tokom sukoba na Kosovu 1999. godine nije bilo "konkretno usmjereno" na činjenje zločina i zatražila oslobađajuću presudu.