Povećana bojaznost

Tirana je ponudila novi dom za 210 pripadnika grupe Mujahedin-e-Khalq, koji su bili smješteni u blizini Bagdada.

Američke vlasti su saopštile da je 14 iranskih opozicionara napustilo bivšu američku bazu u Iraku i uputilo se u Albaniju, u okviru napora Ujedinjenih naroda da raseli nekoliko stotina Iranaca, prenosi Tanjug.
Tirana je ponudila novi dom za 210 pripadnika grupe Mujahedin-e-Khalq (MEK), koji su bili smješteni sa skoro 3.000 ljudi u kampu Liberty u blizini Bagdada.
Glasnogovornica State Departmenta Jen Psaki izjavila je da je prvih 14 stanovnika kampa u srijedu otišlo na "svoje stalno prebivalište u Albaniju".
"SAD je zahvalan Vladi Albanije na njenom velikom humanom gestu", navela je glasnogovornica u saopćenju.
Psaki je, također, zatražila od lidera MEK-a da "u potpunosti sarađuju" tokom procesa raseljavanja, kojim rukovodi Visoki komesarijat UN-a za izbjeglice, kao i da omoguće zvaničnicima UN-a da imaju pristup kampovima za smještaj.
Uvećana bojaznost
U raketnom napadu na kamp Liberty u februaru ubijeno je sedam ljudi, što je uvećalo bojazan za sigurnost njegovih stanovnika, saopštio je MEK.
Iranska grupa je osnovana 60-ih godina u znak protivljenja tadašnjem šahu, a poslije Islamske revolucije 1979. godine MEK je krenuo u oružanu borbu protiv režima vjerskih vođa.
Bivši irački lider Saddam Hussein dozvolio je grupi da osnuje bazu nazvanu kamp Ashraf, sjeveroistočno od Bagdada, poslije pokretanja rata sa Iranom 80-ih godina.
Svi članovi MEK-a u Iraku prešli su u kamp Liberty u sklopu mirovnog procesa UN-a, koje pokušavaju raseliti van zemlje.
MEK danas tvrdi da je odustao od oružane borbe i da mirnim sredstvima nastoji svrgnuti Vladu u Teheranu.
Britanija je 2008. tu grupu skinula sa liste terorističkih organizacija, nakon čega je to učinila Evropska unija 2009, a potom i SAD 2012. godine.