Aktivnost na terenu

Član američkog Savjeta za spoljne poslove i profesor Univerziteta Džordžtaun Charles Kupchan izjavio je da su SAD veoma aktivne u omogućavanju dijaloga Kosova i Srbije, ali i napominje da će Evropska unija tražiti da Srbija prizna Kosovo, kao preduslov za članstvo u EU.

Kupchan je za Telegrafi rekao da su SAD bile veoma aktivne u olakšavanju dijaloga Kosova i Srbije, kao i da su tenzije u regionu, ruska invazija na Ukrajinu i fokus Bidenove administracije na evropsku bezbjednost, doprineli da se značajno poveća angažman Vašingtona na Balkanu i da SAD sada, za razliku od Trumpove administracije, blisko sarađuju sa EU.

"Taj timski rad je veoma važan, tesno sarađujući dve strane povećavaju diplomatsku moć u regionu", naveo je Kupchan.

Naveo je i da mu se čini da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odugovlači sa implementacijom sporazuma iz Ohrida, jer, kako kaže, želi da ojača svoju pregovaračku poziciju.

"Mislim da će EU ostati odlučna i zahtjevati da Srbija prizna Kosovo kao preduslov za članstvo u EU. Ovo je prava politika – i to je najbolji način da EU izvrši uticaj na Beograd. Trenutno nije na agendi, normalizacija dolazi pre priznavanja. Ali pod pretpostavkom da se dogovor nastavi, priznanje je krajnji cilj", rekao je Kupchan.

Na konstataciju da se od 2000. godine u Sjevernoj Mitrovici, gdje živi značajan dio srpske zajednice, neprestano se dešavaju incidenti, te da li Beograd podržava destabilizaciju, odgovara da je Beograd odigrao važnu ulogu u podsticanju srpske zajednice na sjeveru Kosova da se odupre integraciji u kosovske institucije i društvo.

Rezultat su, kaže, "paralelne institucije" i značajna srpska manjina na Kosovu koja nema osjećaj ’pripadnosti’.

Takođe, ocjenio je da su nedavni lokalni izbori na sjeveru, koje je bojkotovala većina Srba, bili korak u pogrešnom pravcu, ali i  znak da Kurti i Vučić moraju da napreduju u zajedničkoj viziji kako da sprovedu "samoupravu" za srpsku manjinu.

Na pitanje da li bi trebalo ubrzati proces da Kosovo postane dio Partnerstva za mir, Kupchan je odgovorio potvrdno, navodeći da je „dobra investicija“ za Kosovo da produbi svoju „de fakto“ saradnju sa transatlantskim i evropskim institucijama do „de jure“ integracije.

Kada je riječ o nedavnim izborima u Crnoj Gori, Kupchan je ocjenio da je pobjeda Jakova Milatovića na predsjedničkim izborima nazadovanje za prozapadne snage u toj zemlji i još jedan znak političkih izazova sa kojima se region i dalje suočava.

"Ali Crna Gora je članica NATO-a, što ograničava njenu sposobnost da se kreće u proruskom pravcu. Ruska invazija na Ukrajinu narušila je njenu poziciju u regionu. Rusija nastavlja da pokušava da destabilizuje region, ali njene baze se vremenom smanjuju", rekao je Kupchan.

Na pitanje koliko su opasne izjave Milorada Dodika u kojima "poziva na ujedinjenje Republike Srpske i Srbije", kaže da su one "neodgovorne i opasne".

"Iako se SAD i EU fokusiraju na normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, trebalo bi da udvostruče svoju posvećenost Bosne i Hercegovine. Pregled dejtonskih struktura je najverovatnije na redu", rekao je Kupchan.

Izvor: Kosovo Online/Telegrafi