IZA KULISA SASTANKA U BERLINU

Restartovanje pregovora o Kosovu i vraćanje pronalaženja rješenja pod okrilje EU, a koje je započelo u Berlinu, pokušaj je vodećih članica EU Njemačke i Francuske da isključe administraciju Donalda Trumpa iz kosovskog procesa.

Sprečavanje direktnog miješanja Amerike na prostoru Evrope praktično znači i jasnu poruku da prekrajanje granica - odnosno razgraničenje - više nije opcija koja je u igri.

Kako "Blic" saznaje, na samitu Zapadnog Balkana i njegovoj prvoj rundi održanoj prije nekoliko dana u Berlinu domaćini Angela Merkel i Emmanuel Macron poručili su da je "kosovski dijalog" dobio razmjere koje nisu u skladu sa stavovima EU.

- To se prvenstveno odnosi na rješenje kosovskog problema koje bi podrazumjevalo razgraničenje Srba i Albanaca, odnosno teritorija gdje su većina. Upravo ovu ideju prihvatili su dijelovi američke administracije, gurali je i davali vjetar u leđa stranama u dijalogu da idu u tom pravcu. Na samitu je jasno dato do znanja da "nema igre granicama" na Balkanu i u okviru Evrope - prenosi za "Blic" visokopozicionirani strani diplomata. Ideja o razgraničenju i mijenjanju granica u vodećim EU državama, posebno Njemačkoj, tumači se kao stvaranje žarišta i pokušaj dodatnog demontiranja evropskog prostora preko Balkana.

- Bilo kakvo mijenjanje granica otvara pitanje Republike Srpske, ali i velike Albanije, i mi to vidimo kao klicu haosa koji bi gotovo sigurno lančano uslijedio. Kada je riječ o evropskoj administraciji, smatramo da je sastanak u Berlinu spriječavanje u posljednjem trenutku. Nadamo se da će nastavkom samita u Parizu tako i ostati - kaže "Blicov" izvor.

Evropska unija za svoje jasne poruke ima i zalog.

- Nema igara sa granicama i Trumpovom administracijom na prostoru Evrope ako se žele evropske pare i donacije koje prednjače generalno posmatrano. Dodatno, Priština želi i viznu liberalizaciju - kaže sagovornik Blic.rs.

"Blicov" izvor tvrdi da u Berlinu nije vršen pritisak da se prizna nezavisnost Kosova.
 
- Naprotiv. Priznanje ne spada pod oznaku hitno. Pod hitno su vladavina prava, demokratija, borba protiv kriminala. Evropa sa odloženim Bregzitom nastoji da se konsoliduje - kaže strani diplomata.

Predstavnici Kosova, posebno Hashim Thaçi, odbijaju ovakvu verziju događaja i "čekaju pomoć Amerikanaca". Ne čudi što su on i Ramush Haradinaj prije sastanka sa evropskim liderima bili na sastanku sa ambasadorom SAD u Njemačkoj Richardom Grenelom, kao posrednikom koji ima bliske veze sa predsednikom Donaldom Trumpom.

- Biće još natezanja, ali je takođe jasno poručeno da nikakvi incidenti na prostoru Kosova neće biti tolerisani i to je stavljeno na nivo da bi se Priština mogla naći iza gvozdene zavese ukoliko se pokuša bilo kakav scenario - kaže "Blicov" izvor.