Analitičari: Kosovo nakon izbora

"Premijerska pozicija Albina Kurtija u koaliciji sa Demokratskim savezom Kosova uz podršku manjinskih zajednica predstavljalo bi neko optimalno rješenje u postojećoj situaciji. Svako drugo rješenje, bili to i ponovljeni izbori, koristili bi stagnaciji i nazadovanju Kosova. Sadašnja opcija, Demokratska partija Kosova i Demokratski savez Kosova imali su priliku, skoro 17 godina bili su na vlasti da pokažu šta znaju i umeju. Tako da poslije 17 godina oni traže neki novi početak što je apsolutno apsurdno. Pokretu Samoopredjeljenje i Albinu Kurtiju treba dati mogućnost da formira vladu", rekao je Zijad Bećirović, analitičar s Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije u emisiji Kontekst na Al Jazeeri.

Centralna izborna komisija Kosova saopćila je da je, prema preliminarnim rezultatima izbora, na osnovu više od 90 posto prebrojanih glasova, pobjednik koalicija koju predvodi Ramush Haradinaj. Na drugom mjestu je pokret “Samoopredjeljenje” sa 26,7 posto. Koalicija okupljena oko Demokratskog saveza Kosova, dosadašnjeg premijera Ise Mustafe, treća je sa 25,9 posto.
Kako je saopćeno, Srpska lista osvojila je svih deset mandata koji u kosovskoj skupštini, prema Ustavu, pripadaju srpskoj zajednici.
Iako je pobjednik s blizu 35 posto glasova, velika koalicija, čiji je kandidat za premijera Ramush Haradinaj, neće moći sastaviti vladu bez podrške 20 zastupnika iz redova manjinskih zajednica.
O tome ko će činiti novu vladu Kosova i šta će biti njeni prioriteti, za Kontekst govore:
- Belul Beqaj, profesor političkih nauka,
- Stefan Surlić, politolog, asistent na predmetu uporedna politika na Fakultetu političkih nauka, i
- Zijad Bećirović, analitičar s Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije.