Prijevremeni izbori 11. ili 18. juna

Poslanici Skupštine Kosova su podržali zahtjev opozicije o izglasavanju nepovjerenja Vladi Kosova. Zemlja ide na prijevremene izbore.

Skupština Kosova izglasala je danas nepovjerenje Vladi Kosova, na zahtjev opozicije.

Za je glasalo 78 poslanika, protiv 34 a uzdržano je bilo troje. U sali Skupštine Kosova u momentu kada se glasalo o nepovjerenju Vladi bilo je prisutno 115 poslanika. Za pad Vlade bila je potrebna većina glasova, odnosno 61.

Odlučujući glasovi bili su glasovi vladajuće Demokratske partije Kosova (PDK) na čijem je čelu Kadri Veseli, predsjednik Skupštine, dok su protiv pada Vlade bili jedino poslanici Demokratskog saveza Kosova (DSK) premijera Ise Mustafe.

Tokom višečasovne rasprave u Skupštini, dvije vladajuće stranke su uglavnom optuživale jedna drugu za nerad, nedostatak odlučivanja i koordinacije, te za koruptivne afere od ranije, a opozicija je vladajuće stranke optužila da im je cilj samo fotelja i ništa drugo.

Premijer Kosova Isa Mustafa na kraju diskusije je rekao da se treba poštivati parlamentarna demokratija i da Kosovo kao mlada država treba da postupi po volji građana i Skupštine.

"Zahvaljujem vam se na saradnji i vjerujem da ova Skupština zaslužuje da ima ljude koji će raditi u interesu zemlje", kazao je Mustafa uoči glasanja.

Inicijator zahteva za pad vlade Fatmir Limaj kazao je da je današnja diskusija dokazala da je vrijeme za kraj trenutne vlade.

Na osnovu Ustava Kosova, nakon uspješnog izglasavanja nepovjerenja Vladi, Vlada se smatra u ostavci, a predsjednik zemlje raspušta Skupštinu.

Na osnovu Zakona o opštim izborima, nakon raspuštanja Skupštine, predsjednik raspisuje vanredne izbore najkasnije 10 dana od dana raspuštanja, a nakon konsultacija sa liderima partija o datumu.

Vanredni izbori se ne mogu održati ranije od 30 niti kasnije od 45 dana. U opciji su 11. i 18. jun.