Rasplet

Na vanrednoj sjednici Skupštine Kosova, zakazanoj za srijedu, 10. maj, u 10 časova, glasaće se o sudbini vlade, a ukoliko ona opstane, predviđeno je da će premijer Kosova, Isa Mustafa, odmah nakon toga Skupšitni proslijediti na ratifikaciju sada već poznati Sporazum o demarkaciji granice sa Crnom Gorom. Noć uoči sjednice, predsjednik Skupštine je ipak zatražio da se demarkacija nađe pred poslanicima prije odlučivanja o vladi.

O sudbini vlade raspravlja se na zahtjev kosovske opozicije koja smatra da trenutna vladajuća koalicija koju čine Demokratski savez premijera Ise Mustafe, Demokratska partija Kadri Veselija, istovremeno i predsjedavajućeg Skupštine, kao i poslanici iz redova manjinskih zajednica, nije uspjela da riješi suštinske probleme sa kojima se suočava Kosovo, a kao posljedica toga zemlja je više od godinu i po dana u političkoj krizi.

Ukoliko vlada opstane, premijer Kosova, Mustafa, rekao je da će Skupštini odmah prosijlediti sporan sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom na ratifikaciju.

Od kako je peticija opozicije predata Skupštini, odnosi između dveju najvećih partija u zemlji poprilično su napeti.

Mustafa je, očekivano, protiv razriješenja vlade godinu dana prije isteka mandata, a u intervjuu za kosovski javni servis u utorak uveče rekao je i da ne bi pristao da se izbori održe u junu kada je inače Ramazan, mjesec posta.

Koalicioni partner, Demokratska partija, još uvijek se nije izjasnila po tom pitanju. Ono što je čelnik partije Kadri Veseli u nekoliko navrata ponovio posljednjih dana jeste da na Kosovu vlada nezadovoljstvo i da Vlada nije bila efikasna u odlučivanju.

Opozicija tvrdi da je jasno da lideri obeju partija brinu samo o stolici, nagovještavajući i da je Veseli zainteresovan za poziciju premijera.

Inače, Veseli je, uoči sjednice u utorak uveče, razgovarao sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Brajanom Hojtom Jijom o tome da se demarkacija granice sa Crnom Gorom nađe pred Skupštinom u srijedu, prije nego što Skupština zasjeda o povjerenju vladi.

"Ukoliko Vlada ne proslijedi Sporazum o demarkaciji prije sednice o povjerenju vladi, onda se trebaju naći druga rješenja", kazao je Veseli.

Zbog neuspjeha ratifikacije demarkacije, Kosovo je i dalje pod viznim režimom Evropske Unije. Vladajuća koalicija do sada nije imala potrebnu dvotrećinsku većinu, odnosno 80 od 120 glasova. Pored opozicije, ovom sporazumu se protive i poslanici aktuelne koalicije jer smatraju da proces nije urađen kako treba.

Ambasada Sjedinjenih Država prethodno je pozvala Skupštinu Kosova da ratifikuje Sporazum o demarkaciji granice sa Crnom Gorom.

"Vrijeme je da se stavi tačka na političku opstrukciju Republike Kosovo kako bi Skupština i Vlada mogle da počnu sa stvaranjem napretka na drugim vitalnim pitanjima u ime građana Kosova", navodi se u saopštenju ambasade SAD u Prištini.