Nada se da će opozicija pokazati razumijevanje

Predsjednik skupštine Kadri Veseli najavio je da će parlament u četvrtak razmatrati nacrt saopštenja šefova poslaničkih grupa kojim će od EU tražiti bezuslovnu liberalizaciju viza. Veseli je rekao da se nada da će opozicija pokazati razumijevanje za ovaj problem.

Predsjednik parlamenta Kadri Veseli je nakon sjednice predsjedništva skupštine rekao novinarima da će na narednoj sjednici poslanici razmatrati prevazilaženje kazne EU zbog demarkacije.

"Moja inicijativa je bila da mi pokušamo da prevaziđemo nezasluženu kaznu za naše građane. Ja sam političar i mi možda i zaslužujemo kaznu od Evropske Unije, ali je nezasluženo da zbog pitanja demarkacije naši građani budu kažnjeni i budu izolovani još dugo godina".

Šef Parlamentarne grupe LDK, Ismet Beqiri, izjavio je da je zajednički cilj vlade i opozicije vizna liberalizacija. Međutim, po njegovim riječima, postoji razlika u načinu ostvarivanja ovog cilja.

"Da, imamo volju za takvim dokumentom, a sve to u interesu naše perspektive da imamo viznu liberalizaciju. Poslanici su oni koji treba da usklade saopštenje bez naše volje da namećemo stavove".

Samoopredjeljenje koje je protiv razgraničenja sa Crnom Gorom, jednog od uslova za ukidanje viza be isključuje podršku ovom dokumentu ukoliko budu uvaženi njihovi prijedlozi.

"Znate da je tokom razmatranja u komisiji za spoljne poslove donet jedan nacrt, ali ni jedan prijedlog opozicije se nije našao u tom nacrtu. Nadam se da će tokom razmatranja u parlamentu biti uvaženi i prijedlozi opozicije. Ako ovi predlozi budu uključeni u nacrt, onda je moguće da ćemo imati konsezus", rekla je Aida Derguti poslanica Samoopredjeljenja.

Alijansa za budućnost Kosova smatra da bi prijedlozi opozicije trebalo da se nađu pred poslanicima u parlamentu.

"Zatražili smo da se ponovo razmatra čitav proces demarkacije. Ovde se naglašavaju samo razlike, ali se ne pominje i razmatranje procesa", kaže Pal Lekaj, šef parlamentarne grupe Alijanse za budućnost Kosova.

Usvajanje sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom bilo je više puta na dnevnom redu skupštine, ali je njegovo usvajanje onemogućila opozicija koja se ne slaže sa takvim sporazumom i traži njegovo poništavanje.

Sporazum je potpisan prošlog ljeta u Beču, a Priština je upozorena da je sporazum o demarkaciji uslov za dobijanje vizne liberalizacije.