Apsurdan zahtjev

Zahtjev Srbije KFOR-u za dobijanje dozvole za raspoređivanje svojih vojnih i policijskih trupa na Kosovu zamjenik ministra odbrane Kosova Shemsi Syla nazviva apsurdnim i nemogućim.

On kaže da je povratak srpske vojske na Kosovo nemoguć i dodaje da su takvi zahtjevi igra predsjednika Srbije koji stvara tenzije.

 „To je apsurdan zahtjev, ali i igra Srbije koja zna da manevriše u situacijama u kojima se nalazi. Došao je trenutak da potpišemo sporazum koji po svoj prilici ne ide u prilog Srbiji. Srbija se prije svega igra hibridnim ratnim igrama šireći sukcesivne laži, istovremeno podnoseći apsurdne zahtjeve", kaže Syla, za Kosovapress, prenosi „Reporteri“.

On ističe „da se vojska poput srpske, koja je izvršila genocid, ne može vratiti na Kosovo“.

Prema njegovim riječima, Srbija pokušava da iskoristi tenzije koje sama stvara, kako bi za sebe stvorila povoljniju situaciju u dijalogu sa Kosovom.

„Sada se stvaraju takve situacije da se traži povratak vojske koja je svojevremeno osuđena, kapitulirala zahvaljujući neuspjehu koji je pretrpela jer je počinila zločine. Vojska koja je počinila genocid neće, niti će smeti da se vrati na Kosovo. Srbija mora da shvati da srpskoj vojsci nema mjesta na Kosovu, ovdje je vojska Kosova, to je vojska NATO-a, ona koja je srpskoj pokazala gdje joj je mjesto i treba da razumije realnost, koliko god da je gorka. Ali znamo da Srbija ne može da to razumije, stvara tenzije, pokušava da izvuče iz ove situacije povoljnosti za dijalog. Ali povratak srpske vojske je za nas nemoguć i neprihvatljiv, ne postoji niko ko mi mogao da opravda tako nešto“, rekao je Syla.

On je ukazao da se vojska Kosova postepeno podiže u skladu sa standardima NATO.

„Vojska je spremna, spremna za mogući pokušaj spoljne sile da naruši integritet i suverenitet Kosova. Nadamo se da taj dan neće doći, ali imamo sreće jer zajedno sa NATO-om osiguravamo bezbjednost. NATO ima odgovornost za bezbjednost, a mi ćemo odgovoriti na svoju obavezu, našu zakletvu i ustavnom obavezom da odbranimo nažu teritoriju i suverenitet“, objasnio je Syla.

Istovremeno Syla, govoreći o napuštanju kosovskih bezbjednosnih snaga, navodi da su od 127 pripadnika koji su okrenula leđa vojsci prošle godine, troje ili četvoro iz srpske zajednice.

Za njih tvrdi da su ucjenjivani da odu, da su bili izloženi pritisku i na stvorene atmosfere prijetnje tražili su da napuste svoja radna mjesta.

On je ukazao da je stalno bilo odlazaka iz vojske, ali je prošla godina po broju bila zabrinjavajuća.

Izvor: Reporteri.net/Kosovoonline