Upitno formiranje vlade

Ulazak koalicije NISMA-Alijansa za novo Kosovo u Skupštinu Kosova za Samoopredjeljenje znači gubitak tri poslanička mjesta dok će Demokratski savez imati jednog poslanika manje. Poznavaoci političkih prilika smatraju da trenutan odnos snaga u Parlamentu može stvoriti poteškoće u formiranju nove vlade, i zato ne isključuju mogućnost održavanja novih izbora.

Poznavaoci prilika ističu da je nemoguće formirati vladu sa samo dva politička subjekta, jer Samoopredjeljenje i LDK nemaju dovoljan broj poslanika, zbog čega je potrebna saradnja sa nevećinskim strankama. Analizirajući trenutnu političku situaciju na Kosovu, politikolog Ramush Tahiri ne isključuje mogućnost da građani Kosova ponovo izađu na izbore.
“Trenutno je velika verovatnoća da će Kosovo ponovo na izbore, ali o tome odlučuju političke partije. Nadajmo se da će ovi rezultati biti prihvaćeni, s druge strane ima neslaganja usled određenih neregularnosti tokom izbornog procesa. Samoopredeljenju je potreban 61 poslanik u Skupštini, sa Srbima ili bez njih, ili sa drugim manjinama", smatra Tahiri. 
Politički analitičar Dardan Velija je mišljenja da bi bilo lako formirati vladu sa manjinama, ali da će Samoopredeljenje i LDK morati da odustanu od svojih principa koji su imali tokom kampanje da formiraju vladu sa samo albanskom većinom.
"Uključivanje manjina je ustavna obaveza, dok uključivanje NISME nije, ali ostaje na volji ove dve strane, bez obzira da li žele da je prime ili ne, a to mogu učiniti samo ako su obe strane za to. S druge strane, uključivanje srpskih predstavnika je Ustavna obaveza, što će olakšati formiranje vlade bez NISME", ističe Velija.