Ne isključuje neku vrstu konferencije

Publicista Shkelzen Maliqi izjavio je sinoć da očekuje da će format razgovora između Kosova i Srbije biti promjenjen i da su dosadašnji pregovori doživjeli “kliničku smrt”.

“Format razgovora ionako će se promjeniti. Možda će dijalog voditi oni koji imaju državne i odgovorne funkcije, premijer i predsjednik, jer donekle i on [predsjednik] ima svoje odgovornosti. Oni će sarađivati na različitim nivoima sa ambasadorom Richardom Grenelom i Matthewom Palmerom. Ako žele da ubrzaju proces, to će biti neka vrsta, kako kažu leteće diplomatije”, rekao je Maliqi gostujući u emisiji “Rubikon” na KTV.

On nije isključio neku vrstu konferencije za Kosovo poput nekadašnjih u Rambujeu ili Dejtonu.

“Ako se desi nešto poput Rambujea, tu će biti i drugi faktor koji nam se ne sviđa, a to je Rusija. Međutim Rusija može biti uključena samo ako se postigne saglasnost između SAD i Rusije... Komplikovano je i nije baš vjerovati da će se to desiti, ne znam kako oni mogu usloviti Srbiju pod ovim okolnostima, ali dobro je da mi učestvujemo u procesu”, kaže Maliqi.

On je naglasio da Kosovo ne bi trebalo da blokira proces kao što je to radio bivši premijer Ramush Haradinaj sa taksama koje su uvedene na srpsku robu.  

Naveo je da će u procesu dijaloga sa Srbijom postojati saradnja predsjednika Hashima Thaçija i budućeg premijera.

Maliqi smatra da se razmjena teritorija neće dogoditi.

“Razmjena teritorija je isključena. Teorijski model je sljedeći - dvije suverene države mogu se dogovoriti o načinu regulisanja granice. Ali u ovom slučaju da mi zauzimamo dio Srbije za sjever zemlje, destabiliziraće region i niko to ne podržava”, rekao je on.

Maliqi je dodao da postoje znakovi da Trump i Putin žele poboljšanje američko-ruskih odnosa i da bi to moglo uticati na ishod procesa između Kosova i Srbije.

“Ako ima nešto u toj inicijativi Trumpa i Amerike, onda bi mogao postojati dogovor između Trumpa i Putina da i Rusiji budu dati neki ustupci, kako bi se ukinule sankcije. Ako postoji neki načelni dogovor za poboljšanje njihovih međusobnih odnosa. To su neki znakovi da proces (između Kosova i Srbije) može imati neki ishod”, rekao je on.

Vučić iskoristio trenutak za “Mini-Šengen”

Maliqi je ocjenio da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić iskoristio trenutak za “Mini-Šengen” kada su Albanija i Sjeverna Makedonija čekale otvaranje pregovora sa EU.

“Vučić je iskoristio trenutak kada su i Albanija i Sjeverna Makedonija čekale početak pregovora o pridruživanju EU, a ovom inicijativom želele su da im daju podsticaj da ublaže otpor Macrona i drugih zemalja. Vučić je to iskoristio”, rekao je Maliqi.

Maliqi je mišljenja da samo reforme koje zahteva EU vode stvaranju otvorenog tržišta za region i svijet.

“Sve reforme koje ove zemlje su primorane da sprovode, vođene zadacima koje im Brisel daje za članstvo, vode u tom pravcu, da morate stvoriti takvo tržište koje je otvoreno za region i cio svijet. Nije to nešto što nam se nameće, već ove uslove moramo sami stvoriti”, rekao je Maliqi.

Prema njegovim riječima takav proces bi trebao da bude zamišljen u široj viziji, a ne da se polazi od trenutne situacije.

“To su trenutne prepreke (nepriznavanje od Srbije), ali ponekad morate početi sa vizijom da ćete jednog dana dostići fazu koju imaju države članice EU i odnose između njih, fazu kada su stvorili carinsku uniju ili zajedničko tržište”, rekao je Maliqi.

Izvor: Kosovo Online/Koha ditore