10. titula prvaka Evrope

Košarkaši Real Madrida su večeras osvojili desetu titulu prvaka Evrope savladavši u finalu Eurolige u Beogradu Fenerbahče rezultatom 85:80.

Prvih pet minuta meča Fenerbahče je bio bolji tim i držao je prednost, ali je do kraja prve četvrtine Real Madrid uspio preokrenuti rezultat, te se nakon prvih deset minuta otišlo s prednošću Kraljeva rezultatom 21:17.
U drugoj četvrtini vidjeli smo suprotna dešavanja - Real je bio bolji u prvih pet minuta te dionice igre, a Fener u drugih, te je turski klub otišao na poluvrijeme s prednošću 40:38.
Real je odigrao mnogo bolje treću četvrtinu, a u posljednjih deset minuta meča je ušao s plus osam (63:55).
Šest minuta prije kraja meča Carroll je pogodio trojku za prvu dvocifrenu prednost Kraljeva (71:61) i tada je bilo jasno da će osvojiti deseti trofej najbolje ekipe na Starom kontinentu.
Košarkaši Fenerbahčea su do kraja uspjeli stići na tri poena razlike (81:78), ali više od toga nisu mogli.
Real su do titule predvodili fenomenalni Fabien Causeur sa 17 i Luka Dončić sa 15 poena, dok je na drugoj strani bolji od ostalih bio Nicolo Melli sa 28 poena.
Real Madrid je titulu prvaka Evrope ranije osvajao 1964., 1965., 1967., 1968., 1974., 1978., 1980., 1995. i 2015. godine.
s druge strane, trener Fenera Željko Obradović je propustio svoju prvu priliku za deseti trofej prvaka Evrope, s obzirom da je u bogatoj karijeri osvojio titule sa Partizanom (1992.), Joventutom (1994.), Real Madridom (1995.), Panathinaikosom (2000., 2002., 2007., 2009., 2011.) i Fenerbahčeom (2017.).
Real Madrid je u ligaškom dijelu Eurolige zauzeo peto mjesto s omjerom 19-11, a u četvrtfinalu je savladao Panathinaikos s ukupnih 3-1. U polufinalu na Final Fouru je savladao CSKA rezultatom 92:83.
Fenerbahče je sezonu završio na drugom mjestu s omjerom 21-9, u četvrtfinalu je bio bolji od Baskonije sa 3-1, a u polufinalu je nadigrao Žalgiris sa 76:67.
Inače, u borbi za treće mjesto na Final Fouru danas je Žalgiris savladao CSKA rezultatom 79:77.