Do konačne odluke Suda

Jučer je na redovnoj sjednici SO Dragaš, na prjedlog odbornika iz Gore, kao i podršku odbornika Demokratskog Saveza Kosova, uvrštena i tačka dnevnog reda, kojom su odbornici iz Gore tražili da se obustave građevinskih radovi na izgradnji hidrocentrale u ataru sela Vranište, do konačne sudske odluke.

Kao što je više puta izvještavano, mještani sela Vraništa su podnjeli tužbu protiv Opštine Dragaš, zbog odluke o eksproprijaciji. Tužba je podneta januara 2017. godine, Sudu u Prištini, departmanu za administrativne poslove.

Na vanrednoj sjednici SO Dragaš, održanoj u petak 23. juna, 2017. godine, prijedlog odbornika iz Gore kojim je traženo poništenje skupštinske odluke o eksproprijaciji nije dobio podršku, pa je ponovno otvaranje rasprave po ovoj tački na jučerašnjoj sjednici izazvalo veoma burnu raspravu.

Zamjenik predsjedavajućeg SO Dragaš, Šerif Aga je u svom izlaganju naglasio da narod Gore nije protiv investicija niti protiv investitora.

"Mi smo dali saglasnost da se grade centrale, i želimo da se ovaj kraj razvija, da se iskoristi hidropotencijal, ali se mora najpre poštovati zakon. Međutim ni tada se nismo saglasili da Opština za račun investitora vrši eksporpijaciju, jer to nije javni cilj niti javni interes. Tada smo tražili da se investior pojedinačno dogovara sa vlasnicima parcela i ako pronađe riješenje, onda mi stojimo iza njega. Takođe smo tražili da se sačuva biodiverzitet i da se 30% vode ostavi u riječnom koritu. Bili smo protiv proglašavanja javnog interesa i da se kroz javni interes uzima naša imovina. Investitor ništa od dogovorenog nije ispoštovao", istakao je Šerif Aga i nastavio.

"Evidentno je da je manjinska zajednica u Gori u nekoliko navrata preglašavanjem majorizovana. Obaveza mi je da se pozovem na Ustav Kosova, kao i da upotrebim kao zamjenik predsjedavajućeg sva zakonska sredstva, kaka bi zaštitio iterese manjinskih zajednica u Gori. Ovakvo stanje je nepriohvatljivo, i ja se ovog momenta pozivam na Ustav Kosova, na član 62, gdje mi se daje mogućnost da se obratim Ustavnom Sudu Kosova, koji će preispitati zakonitost odluke o eksproprijaciji", istakao je između ostalog Šerif Aga.

Mada je bilo dosta diskutanata po ovoj tački, svi su bili saglasni da se kroz dijalog iznađe riješenje za nastalu situaciju. Diskusije su bile veoma korektne i nije se moglo čuti ni jedan riječ uvrede prema odbornicima iz Gore. Odbornica Mersija Memiši je pozvala sve kolege da pomognu, jer se mještanima Vranište ruše i oduzimaju imanja koja se još pravno vode na njih. Ona je istakla da nije tačno da mještani Vranište ne žele da razgovaraju sa investitorom, nego je istina da ih on ignoriše. Svi odbornici iz Gore koji su govorili tražili su da se nađe riješenje koje neće biti na štetu građana, da se poštuje pravo vlasništva, kao i da niko nije protiv investicija i investitora.

Nakon svih diskusija, tačka dnevnog reda koja se odnosila na prekid radova za izgradnji hidrocentrale u ataru sela Vranište stavljena je na glasanje.

Svih osam odbornika iz Gore je glasalo za prekid radova do konačne sudske odluke. Sedam odbornika je glasalo za nastavak radova, dok je šest odbornika bilo uzdržano. Predsjedavajući Skupštine, Šaban Šabani je konstatovao da je većinom glasova usvojen predlog odbornika iz Gore o obustavi radova do konačne sudske odluke.

"Mi smo kao zakonodavni organ donijeli odluku koja je razumna, ovom prilikom se zahvaljujemo svima koji su nas podržali. Takođe želimo naglasiti da ne gajimo neprijateljski odnos i prema onim koji nas nisu podržali, ovo nije nikakva polarizacija niti podjela na jedne i druge. Mi smo upućeni jedni na druge, želimo da živimo u miru i slozi sa našim komšijama iz Opolja. Nakon ovoga obaveza je izvršnih organa da sprovedu ovu odluku, da inspekcija na terenu zaustavi radove i sačekamo konačnu sudsku odluku. Možda će ova odluka uticati i na Sud da ubrza donošenje konačne odluke", istakli su odbornici iz Gore za web portal "gorapress".