Kosovo i Srbija na crnoj listi

Policija Austrije odlučila je da se suprostavi organizovanom kriminalu, koji je tu zemlju Evropske unije učinio atraktivnom destinacijom, prije svega za prestupnike sa Balkana.

Austrijski Presse izvještava o tri opsežne policijske operacije, koje su raskrinkale više kriminalnih bandi. Pri tome, Austrija je u mnogim slučajevima samo tranzitna zemlja za razne kriminalne aktivnosti, zbog čega su pomenute istrage i dobile međunarodni karakter.

OPERACIJA MEKANIKU: Iza naziva istrage krije se zapravo riječ "mehaničar" (Mechaniker). Zadala je, kako prenosi Presse, ozbiljan udarac bandi sa Kosova, koja trguje drogom. Otac i sin iz Prištine su u jednoj radionicu uzgajali kanabis i tu drogu u velikim količinama dovozili u Austriju. Trik koji im je omogućavao nesmetan ulazak u EU, bio je dvostruki pod u automobilu. Kanabis je bio prilično vješto upakovan da čak ni policijski psi nisu mogli da ga nanjuše.

Policiji je bilo potrebno vremena da razotkriju sistem i mrežu ove kriminalne bande, koja je u Beču iznajmljivala jednu auto-radionicu u Šarndorfu (opštini u Beču) za 300.000 eura. Vlasnik radionice navodno nije bio upućen u kriminalne radnje bande sa Kosova, niti ga je iznenadila ogromna suma novca ponuđena za iznajmljivanje. Međutim, u policijskoj akciji od 11. aprila, presretnuta su dva dobavljača i dvojica dilera, koji su preuzimali 88 kilograma kanabisa (trojica Kosovara i jedan Srbin). Vrijednost zaplenjene droge: 900.000 eura.
DW.DE

OPERACIJA ALKATRAZ: Austrijska policija je još prije par mjeseci ušla u trag bandi "Alkatraz" iz Srbije, koja je odgovorna za veliki broj krađa - ne samo u Austriji, već i u Njemačkoj, Grčkoj, Švedskoj, Francuskoj i Švicarskoj. Predstavljali su se kao fudbalski navijači i pratili timove na gostujućim utakmicama po Evropi. Međutim, svoja putovanja su iskoristili za najmanje 24 krađe. Ako je suditi prema onom što su krali, srpska banda nije bila preterano izbirljiva. Pored krađe nakita i skupih satova, bavili su se i švercom cigareta. Većina pripadnika ove bande poznata je policiji od ranije. Razlozi za pojačane kriminalne aktivnosti u Evropi, bili su kako navode u policiji, dugovi u domovini.

OPERACIJA ŠILING: Iza trgovine oružjem na prostorima Evrope, krili su se pripadnici bajkerske bande - Hells Angels. Nakon 61 pretresa u Austriji, BiH i Sloveniji, uhapšeno je jedno lice u Sloveniji i 18 u Bosni i Hercegovini. Na licu mjesta pronađeno je više pištolja i eksploziva. Zaplijenjeno je 300 grama heroina u Sloveniji, 2,5 kilograma u Bosni i Hercegovini. Pripadnici bande spriječeni su u namjeri da prokrijumčare i prodaju dvije automatske puške i dva Kalašnjikova, zaplijenjena u Štajerskoj, a namjenjena kupcima u Švedskoj.

Njemačka ubrzava postupak sa azilantima iz Srbije

Njemačko ministarstvo unutrašnjih poslova želi da po svaku cijenu smanji broj građana sa prostora Balkana koji pokušavaju da dobiju azil. Zakon je već spreman. Javnosti će i zvanično biti predstavljen 30. aprila, piše Der Spiegel.
Ubuduće bi Srbija, Makedonija i Bosna i Hercegovina trebalo da budu na listi "zemalja sigurnog porijekla". Drugim riječima, građani iz tih zemalja, gotovo da više i neće imati osnova za podnošenje zahtjeva za azil u Njemačkoj. Ministar Tomas de Mezijer zadovoljan je rješenjem, ali ne i političari iz redova vladajuće CDU i CSU. Spisak pomenutih zemalja im navodno nije dovoljno dugačak.

"Na toj listi trebalo bi da se nađu i Crna Gora i Albanija", zahtjev je poslaničkog kluba partija Unije. Međutim, o tom problemu raspravljalo se još tokom pregovora o koalicionoj vladi, između demohrišćana i socijaldemokrata i tom prilikom je dogovoreno da se pitanje prevelikog broja potražilaca azila sa Balkana riješi promenom statusa zemalja kao što su Srbija, BiH i Makedonija u tzv. "zemlje sigurnog porijekla". O drugim državama sa tih prostora nije bilo riječi.

U praksi bi to omogućilo "ubrzavanje procesa razmatranja podnesenog zahtjeva za azil". Kompletan postupak bi, kako piše Der Spiegel, bio "ekstremno skraćen". Potražioci azila ne bi morali dugo da borave u domovima za azilante, jer bi njihovo vraćanje u zemlje porijekla bilo sprovedeno po brzom postupku. Ako je suditi prema aktuelnoj statistici, najveći broj potražilaca azila u Njemačkoj, dolazi iz Sirije i Avganistana. Balkanske zemlje su tek na trećem mjestu. Tokom prošle godine je iz Srbije, Makedonije i BiH, podnijeto oko 22.000 zahtjeva za azil. Odobreno je svega 60. Nevladina organizacija "ProAzil" kritikuje namjere vlade u Berlinu.

"Razlog zbog kojeg je tako malo ljudi na kraju dobilo azil, krije se u tome što zahtjevi nisu dovoljno oprezno razmotreni. Promenom zakona i statusa balkanskih zemalja, vlasti će imati izgovor za nedovoljno ozbiljno ophođenje prema tim ljudima", poručuju iz "ProAzil-a".