Analiza britanskog lista

Britanski Financial Times ocjenjuje da su zvaničnici SAD i EU sve više "zagrijani", a da Berlin "omekšava" stav kada je riječ o ideji moguće korekcije granica i zamjene teritorija kao rješenju za kosovski problem.

U svojoj najnovijoj analizi "Balkanski plan koji zaslužuje opreznu podršku", uticajni Financial Times bavi se pitanjem rizika i dobrobiti ideje predsjednika Srbije i predsednika Kosova, Aleksandra Vučića i Hashima Thaçija, o mogućoj korekciji granica i razmjeni teritorije kao rješenju za dugogodišnji kosovski problem.

"Rješenje konfliktnih situacija često od lidera zahtjeva hrabre korake, čak i one koji su nekada bili tabu. U ovom slučaju, ako predsjednici mogu da postignu dogovor, potencijalna dobrobit za Srbiju, Kosovo i širi region je dovoljna da se zasluži oprezna međunarodna podrška. Zvaničnici SAD i EU su sve više 'zagrijani' za plan. Iako je njemačka kancelarka Angela Merkel kritikovala ideju, izgleda da i pozicija Berlina postaje mekša", navodi se u tekstu.

Financial Times piše da je historija pokazala da je "diranje" granica na Balkanu opasnije nego u bilo kom drugom djelu Evrope, ali i da se srpski predsjednik Aleksandar Vučić i njegov kosovski kolega Hashim Thaçi kreću ka ključnom sporazumu u cilju normalizacije odnosa, što uključuje upravo korekciju granica i razmjenu teritorije.

U daljoj analizi navodi se da bi dolazak do sporazuma značio napredak Srbije ka članstvu u EU, a Kosovu izlazak iz "međunarodnog limba" u kome se nalazi proglašenja nezavisnosti 2008. godine.

Istovremeno takav proboj doprineo bi nastavku evrointegracionog procesa cijelog regiona i ojačao zamah rješavanja komplikovanih pitanja pokrenut dogovorom Atine i Skoplja oko imena, navode u Financial Timesu.

Upozoravaju na moguće "zamke" koje bi ovakav dogovor mogao da ima, a koje se odnose na dalje etničke podjele u regionu.

"Najopasnija potencijalna posljedica mogla bi da bude ohrabrivanje drugih lidera i naroda sa područaja bivše Jugoslavije, na prvom mjestu Srba iz Bosne, da prepravljaju granice koje im se ne sviđaju", navode u Financial Timesu.

U analizi se navodi da još nisu poznati svi detalji plana, a Vučić i Thaçi se pozivaju da transparentnije predstave svoje ideje.

"Ključno je da EU i druge zemlje da, ukoliko dođe do napretka, njega isprate odgovarajućim priznanjem i podrškom. To bi omogućilo da dogovor postakne mir i stabilnost, a ne ponovne podjele u problematičnom regionu", zaljučuje se u tekstu Financial Timesa.