Biće još pritisaka, hoće da slome Srbiju

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da nije važno mjesto gdje bi se održala konferencija o rješenju kosovskog problema, već sadržaj prijedloga.

On je izrazio uvjerenje da će pritisak na vlasti u Srbiji rasti u narednom periodu.

Vučić je, u razgovoru sa novinarima poslije obilaska renovirane učeničke sobe, čitaonicu i ostale prostorije Internata Vojne gimnazije u Beogradu, odgovarajući na molbu da prokomentariše da će se kosovski čvor rasplesti organizovanjem međunarodne konferencije “Rambuje 2“, kazao da nije bitno da li je Rambuje 2 ili 5, već da je važna suština.

“Mene interesuju suština i rezultat. Da li se pravi konferencija u balskoj dvorani ili običnoj sali, ispred na putu, meni je potpuno svejedno. Želimo da vidimo rješenje, a da Srbija hoće i može da ga prihvati, sačuva obraz, da se narod ne ojseća poniženim, zna da ima budućnost, i pijre svega da Srbima na Kosovu budu zagarantovani budućnost, mir i bezbjednost, ali i zaštite interesi Srbije. Kada to budemo vidjeli mogu da kazažu konferenciju gdje god hoće, u Los Anđelesu ili Tokiju, ili bilo gdje drugo“, naglasio je.

Vučić je rekao da u nije važno mjesto već sadržaj prijedloga.

“Ono što sam do sada dobijao kao ideje nisam bio zadovoljan, pa nisam ni komentarisao u javnosti. Imao sam dovoljno hrabrosti da ih odbijem u razgovoru sa sagovornicima“, objasnio je.

Vučić je, na konstataciju da će Njemačka imati tvrđi stav po pitanju razmene teritorija nego SAD, kazao da ne komentariše stavove pojedinih zemalja.

“Znam koliko sam teških razgovora imao sa Amerikancima i Nijemcima, a neće biti ništa lakše u budućnosti“, rekao je on.

Vučić je izrazio uvjerenje da će u narednom periodu postojati brojni pritisci na našu zemlju i narod jer znaju da je suština u odluci Srbije.

“Mi ćemo biti pod velikim pritiscima. Oni koji žele na različite načine da Srbiju slome pokušavaće da to urade iznutra, da oslabe našu pregovaračku poziciju, da pokažu šta su sve u stanju da urade“, objasnio je on.

Kako je rekao, dok su srpska vlada i predsjednik snažni teško je vršiti tako veliki uticaj ili bilo kakav značajniji pritisak na odluke koje možemo da donosimo.

“Zato je važno vršiti stalni pritisak. Zato smo slušali priče da će Srbija biti sljedeća zemlja u kojoj će biti ubijen novinar. A imamo pet zemalja u kojima su ubijeni novinari od tada i niko da kaže izvini. Kod nas je najozbiljnii napad na novinare bio napad na novinare Pinka Goradnu Uzelac i Maru Dragović, a napali su ih batinaši i secikese Dveri i drugih organizacija. To je jedna u nizu milionskih laži prosipane na dnevnom nivou upravo da se smanji ugled Srbije u svijetu“, naveo je.

B92