Razmatra se ujedinjenje država regiona

Srbija, Hrvatska, Crna Gora, BiH, Makedonija, a možda i Albanija udružuju se po modelu skandinavskih zemalja. Udruživanje zemalja regiona znači povezivanje ekonomije i objedinjavanje političkih potencijala

Na sjednici Igmanske inicijative, koja će biti održana 1. jula u Zagrebu, biće promovisan prijedlog za unapređenje saradnje četiri zemlje - Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine po nordijskom modelu.

Zajednički interes

I crnogorski ministar spoljnih poslova Igor Lukšić je početkom sedmice inicirao sastanak s predstavnicima Crne Gore, Srbije, Kosova, Makedonije, Albanije i BiH na kojem će se raspravljati o novom konceptu regionalne saradnje država.

Navodno je ideja nastala poslije sastanka šefova diplomatija zapadnog Balkana s predstavnikom za proširenje Evropske komisije Stefanom Fileom i generalnim sekretarom Savjeta za regionalnu saradnju Goranom Svilanovićem.

Ideja nije nova, premijer Srbije Ivica Dačić je još početkom januara predložio osnivanje balkanskog savjeta radi jačanja saradnje jer je to državama zapadnog Balkana u zajedničkom interesu:

"Nije to nova Jugoslavija. Sigurno da nam je BiH bliža nego Litvanija, a Litvanac, kada dođe u Srbiju, ima veća prava nego neko kad dođe iz Hrvatske", rekao je on.

Analitičar Ognjen Pribićević kaže da će se udruživanje sigurno desiti jer je to izlaz iz ekonomske krize.

Udruživanjem iz krize

"Svi zajedno imamo manji društveni proizvod od prometa 'Mercedesa'", kaže on i objašnjava da nordijski model znači povezivanje ekonomije i zajednički nastup na treća tržišta, kao i objedinjavanje političkih potencijala:

"Diplomate nordijskih zemalja u Nemačkoj su u jednoj zgradi, a u nekim afričkim zemljama imaju samo jednog reprezenta".