Diplomate o datumima mogućeg dogovora BG-PR

Trumpova administracija nesumnjivo želi da se postigne konačni sporazum o Kosovu prije američkih predsjedničkih izbora u novembru 2020. godine, jer bi to bio "ogroman plus" za Trumpovu kampanju, ali za njegovu poziciju bilo bi još bolje da to bude učinjeno neposredno pre izbora, a ne u junu, kada će se na to i zaboraviti, piše Danas.

U Srbiji će se tek krajem maja ili početkom juna sljedeće godine formirati nova vlada, poslije izbora, pa ni zvanični Beograd neće biti spreman za prihvatanje sporazuma u tom periodu, kažu za Danas nezvanično pojedini predstavnici diplomatskih krugova, komentarišući tvrdnje pojedinih medija da je plan američke administracije da sporazum Beograda i Prištine bude potpisan do ljeta naredne godine.

Naši izvori, takođe, ocjenjuju da ne zvuče realno medijski navodi da bi dvije strane mogle ponovo da sjednu za pregovarački sto već polovinom septembra, i napominju da je izvesnija mogućnost da to bude učinjeno u kasnu jesen ili početkom zime.

"Nerealno je da razgovori između Beograda i Prištine budu nastavljeni polovinom septembra, jer će parlamentarni izbori na Kosovu biti održani krajem septembra ili početkom oktobra. Moraće da se sačeka na izbor nove kosovske vlade, kako bi Priština formirala pregovarački tim, a to ne može da se desi prije novembra ili decembra", objašnjavaju diplomate. Podsjetimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je nakon susreta sa američkim državnim sekretarom Mikeom Pompeom kazao da dijalog o Kosovu može "u najboljem slučaju“ da bude nastavljen u decembru.

Sagovornici Danasa napominju da SAD "jesu zaokupljene Sjevernom Korejom, Iranom i Venecuelom, ali će narednih mjeseci Kosovo biti više u fokusu njihovog interesovanja".

– EU nije imala kapaciteta da uspješno okonča pregovore Beograda i Prištine, a Trump je konačno stabilizovao svoj spoljnopolitički tim kojeg su prethodno potresale stalne kadrovske promjene. Tačno je da SAD traže od kosovske vlade da ukine takse na robu iz Srbije, ali, istovremeno, zahtjevaju da Srbija ne blokira prijem Kosova u međunarodne organizacije i insistiraju na tome da Srbija prizna kosovsku nezavisnost. Krajnji cilj Amerike jeste da se suzbije uticaj Rusije u Srbiji i na Balkanu i da sve zemlje Zapadnog Balkana uđu u NATO i kasnije u EU, ukazuju diplomate.

Gregory Reynolds, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Bojsi u Ajdahu, navodi za Danas da je dijalog Beograda i Prištine „veoma važan za Sjedinjene Države“ zbog „stabilizacije ovog regiona, ali teško je zamisliti kako će pregovori biti nastavljeni dok su na snazi kosovske takse“.

– Sastanak srpskog predsjednika sa američkim državnim sekretarom iznova je naglasio da Vašington vjeruje da takse moraju da budu ukinute, a dijalog nastavljen. Zvaničnici u Prištini bi već trebalo da budu svijesni takvog američkog stava, pa je teško reći da li će promjeniti mišljenje nakon novog poziva SAD da ukinu takse. Ipak, sastanak Vučića i Pompea i javne poruke koje je poslao državni sekretar mogu da imaju uticaja na Prištinu ukoliko su koordinirani sa privatnim razgovorima Vašingtona i Prištine, konstatuje Gregory Reynolds.