Bivši specijalni američki izaslanik za Kosovo

Bivši specijalni američki izaslanik za Kosovo Frank Wisner izjavio je da će se dijalog Kosova i Srbije nastaviti uprkos objavljivanju optužnice protiv predsjednika Hashima Thaçija i lidera Demokratske partije Kosova Kadrija Veselija.

Wisner je pozvao na političko jedinstvo jer smatra da je Kosovo trenutno u najvećoj krizi od nezavisnosti, rekavši da je objavljivanje optužnice slučaj bez presedana, ali naglašava da se Thaçi založio za pravdu na Kosovu.

“Dijalog se mora nastaviti, ali sada ima puno toga što se mora dogoditi prije nego što se može nastaviti ozbiljan politički dijalog. Smatram to velikim izazovom u kratkoj historiji države Kosovo. Nikada nije bilo tako velike krize”, rekao je Wisner.

Ovo je istovremeno ozbiljna politička i ustavna kriza, naveo je on u izjavi za RTV 21.  

“Sada imamo optužnicu koja je bez presedana objavljena u medijima. Nikada nisam video da tužilac iznosi optužbe prije nego što ih sudija potvrdi ili odbaci. Ovo je neobično i čak bez presedana. Međutim, ovo je činjenica, veoma sam pažljivo slušao govor predsjednika Kosova, g. Thaçija i ja mislim da je on zauzeo jedini stav koji je mogao, ali ja i dalje poštujem ovu odluku. Rekao je da će podneti ostavku na mjesto predsjednika i suočiti se sa pravnim posledicama, ukoliko optužnicu potvrdi sudija. Još više poštujem njegov stav da je uvijek podržavao pravdu, uspostavljanje ovog suda i da je dao svoju riječ još i prije nego što je postao predsjednik da će Kosovo poštovati volju međunarodne zajednice i rad pravosudnog sistema”, istakao je Wisner.

On je izrazio zabrinutost zbog krize naglasivši da se to ranije nije dogodilo i da su kosovske institucije i dalje bez iskustva.

“Politički konsenzus u zemlji je i dalje slab i to je veliki udarac. Ako predsjednik podnese ostavku, a vlada ima krhku većinu u skupštini, kako se može ponovo uspostaviti ili rekonstruisati funkcionalan upravljački sistem, a da ne spominjemo kako ćete se tada suočiti sa optužbama Specijalizovanih komora”, ocjenio je on.

Mislim, rekao je Visner, da je vrijeme da se svi stanovnici Kosova zabrinu za održivost i stabilnost institucija svoje zemlje.

“Ne pravim pretpostavke o tome šta lideri treba da rade, ali oni znaju šta je u njihovom najboljem interesu. Ako postoji trenutak kada se moramo uzdići iznad ličnih i partijskih razlika i ujediniti u zajedničku nacionalnu poziciju da bismo održali stabilnost zemlje i stvorili jedinstvenu vladu koja može da izdrži ekonomske i zdravstvene probleme i trenutnu krizu, onda je to taj trenutak”, rekao je Wisner.

Vjerujem da bi svi prijatelji Kosova iz inostranstva trebalo da podrže takvo jedinstvo. Naravno, pregovori se moraju nastaviti. Evropljani su jasno stavili do znanja da žele da igraju ulogu u ovim pregovorima, a uvjeren sam da će Sjedinjene Države biti i dalje zainteresovane za ovaj proces, kazao je Visner.

Ali, dodao je on, ovo je nekoliko koraka od mjesta gdje smo sada, prvo moramo prevazići krizu, moramo upravljati ovom krizom.

Visner je, kako je prenela Gazeta Express, naveo da je optužnica protiv Thaçija nanela štetu i da se drugačije ne može shvatiti.

“Optužnica protiv njega je objavljena i on je rekao da je to slično onome što u Sjedinjenim Državama nazivamo „Kengursko suđenje“, gdje vam se može suditi i obesiti vas i prije nego što vam sudija da riječ. Šta god se desi, već je optužen za nekoliko vrlo teških zločina. Čak i ako optužbe ne budu potvrđene od sudije, ili i ako dođe do suđenja, a optužnica može pobiti u sudskom postupku, Thaçi će teret ove optužbe za ratne zločine i teške i specifične zločine nositi cijelog života”, naveo je Visner.

On je istakao da je položaj kosovskog predsjednika oslabljen i da u to nema nikakve sumnje.

“Ali postoji razlika između njegovih zakonskih, ličnih obaveza i državnih odgovornosti kao predsjednika Kosova. Trenutno je Kosovu potrebno snažno liderstvo i očuvanje nezavisnosti, suverenita i stabilnosti Kosova. O tim se pitanjima trenutno razgovara mnogo više nego o ličnosti predsjednika. Iako suosjećam sa svima optuženima jer je ovo teško vreme za njih, čak i predsjednika koga lično poznajem i radio sam s njim. Iako suosjećam s njima, danas je glavno pitanje budućnost Kosova”, zaključio je Visner.

Izvor: Kosovo Online/Gazeta express