Skupština Kosova je nakon troiposatne rasprave u utorak izglasala nepovjerenje Vladi Hashima Thaqija. Nakon glasanja, vršioc dužnosti predsjednika Kosova Jakup Krasniqi raspustio je Skupštinu Kosova i raspisao vanredne izbore za 12. decembar.

“Raspuštanjem Skupštine nakon izglasavanja nepovjerenja, Vlada će nastaviti sa radom ali u ostavci. Predsjedništvo Skupštine kao i predsjednik, vršiće dužnosti koje im pripadaju”, kazao je Krasniqi.

Za pijredlog za izglasavanje nepovjerenja, iniciran od strane opozicione Alijanse novo Kosovo, glasalo je 66 poslanika, jedan je bio protiv dok su dva bila uzdržana.

U sali je bilo prisutno ukupno 105 poslanika, ali jedan broj njih nije glasao.

Predlog o izglasavanju nepovjerenja Vladi podržali su, pored Alijanse novo Kosovo, i poslanici Thaqijeve Demokratske partije Kosova, Demokratski savez Dardanije i partije manjinskih zajednica.

Premijer u ostavci Thaçi, zatražio je od Skupštine da raspusti Vladu koju on vodi, vjerujući da će time Kosovo brže izaći iz institucionalne krize. Nakon sjednice on je izjavio da Kosovo prevazišlo i ovaj izazov i test demokratije.

“Volja poslanika Parlamenta Kosova bila je ustavna i zakonska volja, koja proizilazi i iz njihove građanske, ustavne i zakonske odgovornosti. Glasalo se kako bi institucije zemlje izašle iz institucionalne krize”, ocjenio je Thaçi.

Poslanici Demokratskog saveza Kosova, Fatmira Sejdiua, i Alijanse za budućnost Kosova, Ramusha Haradinaja, bili su uzdržani od glasanja.

Nameštena igra

Tokom sjednice, poslanici Demokratske partije Kosova izjasnili su se da njihov glas za nepovjerenje vladi nije usmeren protiv same Vlade, već je glasanje za prevazilaženje krize na Kosovu. To su međutim drugačije ocijenili poslanici iz opozicije, koji su izjavili da je izglasavanje nepoverenja rezultat lošeg upravljanja.

Gotovo cijela debata je bila posvećena replikama između bivših koalicionih partnera PDK i LDK-a.

Analitičari na Kosovu, međutim, smatraju da je ceo ovaj proces bila nameštena igra Demokratske partije Kosova.

Analitičar Krenar Gashi kaže da je u pitanju demokratska orkestracija kako bi se naštetilo kosovskoj demokratiji od strane Demokratske partije Kosova u saradnji sa opozicionom Alijansom novo Kosovo.

“Tokom današnjeg glasanja videlo se da je Vlada Kosova srušila samu sebe jer su poslanici vladajuće Demokratske partije Kosova glasali za nepovjerenje vladi a istovremeno se vidjelo da je ovo izglasavanje nepovjerenja bilo nepotrebno, pošto su se već bili raspirali prijevremeni izbori za februar slijedeće godine”, rekao je Gashi.

Prijedlog o izglasavanju nepovjerenja Vladi inicirala je opoziciona Alijansa za novo Kosovo, kako bi se izašlo iz trenutne institucionalne krize prouzrokovane ostavkom Fatmira Sejdiua na mjesto predsjednika zemlje i nakon povlačenja njegove stranke iz vladajuće koalicije sa Thaçevom Demokratskom partijom Kosova.

RSE