Dijalog će i ubuduće voditi predsjednik Thaçi?

U Prištini bez značajnijih reakcija na sastanak Vučića, Thaçija i Macrona u Parizu. Kosovski analitičari ocjenjuju da slijedi novi format pregovora u kome će Skupština imati glavnu riječ.

Slučajan ili unapred planiran, sastanak Macron-Thaçi-Vučić, nije izazvao značajne reakcije u kosovskoj javnosti. Razlog za nedostatak reakcija su najverovatnije postizborna atmosfera i nastavak prebrojavanja glasova sa posljednjih parlamentarnih izbora.
A šta u Prištini misle koji je motiv koji stoji iza ovakvih sastanaka?
"Ovo je poruka Macrona za SAD koje su u jednoj formi zakazale rok za postizanje dogovora između Kosova i Srbije. Sastanak stavlja do znanja naročito Americi da je Evropa i dalje zainteresovana za Balkan“, kaže analitičar Zekirija Shabani.
Ne isključuje se mogućnost da je sastanak znak da će dijalog i ubuduće, uprkos suprotstavljanju mnogih u Prištini, biti vođen od strane predsjednika Thaçija.
Ko će imati glavnu ulogu u dijalogu ostaje da se vidi nakon formiranja nove vlade.
"Smatram da će doći do sasvim novog formata dijaloga, gdje će se znati da li će vlada ili predsjednik imati veću ulogu. Ostaje da Skupština da zadnju riječ. Očekujemo da će nova vlada pripremiti novu platformu, ali prema signalima koje je poslao kandidat za premijera Kurti, novoj vladi se ne žuri oko pitanja dijaloga“, kaže Shabani.
Kao preduslov za nastavak dijaloga, Srbija traži ukidanje taksi, čije ukidanje nije izvesno ni nakon formiranja eventualne vlade Albina Kurtija. On, kao i njegovi potencijalni koalicioni partneri, insistiraju na tome, da se prije toga mora uspostaviti reciprocitet poput priznavanja kosovskih papira za izvoz sa Kosova u Srbiju, priznavanja diploma i drugih konkretnih pitanja.