Normalizacija odnosa Beograda i Prištine

Specijalni predstavnik SAD-a za Zapadni Balkan svjedočio je pred Odborom za vanjske poslove američkog Senata.

Jedan od glavnih prioriteta SAD-a koji ima značajan utjecaj na čitav region i sigurnost jeste normalizacija odnosa Beograda i Prištine, izjavio je zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni predstavnik SAD-a za Zapadni Balkan Matthew Palmer.
U svjedočenju pred Odborom za vanjske poslove američkog Senata i pododborom za Evropu i saradnju o regionalnoj sigurnosti, on je rekao da dok pregovori stoje, dvije strane rizikuju da propuste najbolju šansu u generaciji da normalizuju odnose i krenu naprijed ka sigurnijoj i prosperitetnoj budućnosti, prenosi Tanjug.
Dodao je da postizanjem takvog sporazuma, dvije strane mogu da oslobode ekonomski potencijal zahvaljujući miru i integraciji.

Šta SAD očekuje od Kosova i Srbije

Palmer je rekao i da SAD očekuju da nova vlada u Prištini ukine takse na robu iz Srbije i BiH, a da Srbija prekine kampanju u svijetu za neprizavanje Kosova.
„Mi očekujemo da će nova kosovska vlada demonstrirati svoju posvećenost ovim zajedničkim ciljevima tako što će suspendovati takse uvedene na robu iz Srbije i BiH koje su nanijele štetu međunarodnoj poziciji Kosova“, rekao je Palmer, dodajući da "Srbija, sa svoje strane, mora prestati sa svojom kampanjom delegitimisanja Kosova u međunarodnoj zajednici".
"Putem kampanje podsticanja zemalja da povuku priznanje Kosova i blokiranjem njegovog članstva u međunarodnim organizacijama kao što je Interpol, Beograd je naškodio međunarodnoj policijskoj saradnji i narušio atmosferu kompromisa", rekao je.
Palmer je dodao da je zbog strateškog značaja ovog pitanja i historijskog i ograničenog prostora da Srbija i Kosovo postignu sveobuhvatan sporazum, predsjednik (Donald) Trump je također imenovao ambasadora u Njemačkoj Richarda Grenella kao specijalnog predsjedničkog izaslanika za pregovore Srbije i Kosova.
„Zajedno, ambasador Grenell i ja ćemo raditi na tome da pomognemo dvjema stranama da postignu sveobuhvatan sporazum o normalizaciji. Uz pojačano političko angažovanje, kao i kroz poslovne i trgovinske podsticaje, nastojat ćemo da pomognemo stranama da pronađu lokalno ostvariv sporazum koji je trajan, primjenjiv i koji će povećati regionalnu stabilnost“, kazao je Palmer.

'Razočaravajuće liderstvo u BiH'

Govoreći i Bosni i Hercegovini, specijalni predstavnik SAD-a za Zapadni Balkan Palmer je rekao kako i dalje smatra kako je liderstvo na entitetskom i državnom nivou razočaravajuće, nacionalističko, i da ne radi dovoljno da bi pomogli običnim građanima. Palmer je rekao da nadu u BiH ipak daje to što su se pojavile nove generacije političkih lidera na kantonalnim i općinskim nivoima, navodeći kao pozitivan primjer Kanton Sarajevo.
„I dalje smo optimistični da BiH može uspjeti, i kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma ostajemo posvećeni teritorijalnom integritetu i suverenitetu zemlje“, rekao je Palmer.
On je pred Odborom za vanjske poslove američkog Senata optužio člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da blokira NATO put Bosne i Hercegovine, ističući da je Dodik više zabrinut za svoju poziciju u Republici Srpskoj, entitetu u BiH, nego što je zabrinut za poziciju u Bosni i Hercegovini.