Igrači zarađivali po 30 funti sedmično

U neka druga vremena nogomet je bio sport s više srca, jednostavniji nego što je danas, u kojem nije dominirao novac.

Nažalost, već odavno je najvažnija sporedna stvar na svijetu unosan biznis u kojem osim glavnih aktera cijele priče - nogometaša i klubova - zarađuju i oni koji to nisu: menadžeri i brojni drugi ljudi umiješani u transfere i sve ostale nogometne poslove u kojima se vrti novac.
Legendarni Sir Alex Ferguson na zalasku svoje veličanstvene karijere menadžere je označio najvećim zlom modernog nogometa, zajedno s pohlepnim roditeljima čiji interesi često koincidiraju s ovim prvima. Jasno, na štetu (mladih) nogometaša.
Puno prije nego je novac premrežio svijet nogometa zarade igrača bile su smiješne za današnje pojmove. Dokaz tome je i ugovor koji se pojavio na društvenim mrežama, a kojeg je s Manchester Unitedom davne 1965. potpisao Pat Dunne.
Dunne, koji je preminuo prije godinu dana, bio je irski golman koji je na Old Trafford doveden 1964. iz Shamrock Roversa. Nakon prve sezone Manchester United mu je ponudio dvogodišnji ugovor prema kojem je zarađivao 35 funti sedmično. Za ondašnja vremena to je bila odlična plaća jer prosječni engleski nogometaš te 1965. je zarađivao 19 funti sedmično.
Godišnja plaća mu je, dakle, bila 1.820 funti. To je nešto više od 2.000 eura, a takav iznos svaki mjesec zaradi većina nogometaša u HNL-u (neki i znatno više), čak i oni mimo klubova koji najviše plaćaju...