Ceremonijom svečanog zatvaranja juče su u Tokiju završene 32. Ljetne olimpijske igre.

Olimpijci Sjedinjenih Američkih Država bili su najuspješniji toko 16 dana takmičenja na Olimpijadi.

Američki olimpijci osvojili su ukupno 113 medalja, od čega 39 zlatnih, 41 srebrenu i 33 bronzane.

Među Amerikancima je i najuspješniji sportista na Igrama u Tokiju. Plivač Pregled Caeleb Dressel osvojio je pet zlata u šest trka u kojima je na stupio. Najsjajnije odličje osvojio na trkama na 50 i 100 metara slobodno, 100 metara leptir, a onda je Amerikancima pomogao da dođu do pobjede u muškim štafetama na 4x100 slobodno i 4x100 mješovito.

Osim zlatnih medalja Kaleb se može pohvali s novim svjetskim rekordom na 100 metara leptir (49.45 sekundi) i dva olimpijska, na 50 metara slobodno (21.07 sekundi) i 100 metara slobodno (47.02 sekunde).

Australska plivačica Emma McKeon najuspješnija je sportašica na Olimpijadi u Tokiju, koja je osvojila sedam medalja.

Zlato je osvajala na 50 i 100 metara slobodno, postavivši olimpijske rekorde u obje discipline (23.81 sekundi i 51.96 sekundi). McKeon je učestvovala u štafetama na 4x100 slobodno, gdje je postavljen novi svjetski rekord (3:29.69 sekundi) i na 4x100 mješovito, gdje je postavljen novi olimpijski rekord (3:51.60 sekundi).

Na četiri zlata Australka je dodala i tri bronzane medalje. Treća je bila na 100 metara leptir, u ženskoj štafeti 4x200 metara slobodno i u miks štafeti na 4x100 mješovito.