Sramota domaćina Mundijala

I dalje zvuči nevjerovatno - Njemačka je sa 7:1 pobijedila Brazil, i to u polufinalu Mundijala. Time su postavljeni brojni rekordi, između ostalog, selekcija petostrukih svjetskih prvaka našla se u društvu Haitija i Zaira po neslavnim, pa će se ova generacija pod vodstvom Luiza Felipea Scolarija nerado sjećati šampionata igranog na njihovom tlu.

Već poslije 2:0, Brazilcima je bilo jasno u kom će pravcu ići meč, društvene mreže su se "usijale", počelo je beskrajno utrkivanje ko će duhovitije prokomentarisati okršaj dva giganta, a čak su i ljubiteljima tenisa propali komentari o "kraju seta" kada je Schurrlee postigao sedmi gol za "pancere". Pored rezultata, pamtit će se i oboreni, izjednačeni rekordi, prekinuti nizovi, prenosi Blic.

1 - Njemačka je prestigla Brazil po broju golova na Mundijalima pogotkom Khedire za 5:0, a sada je taj odnos 223:221.

2 - Baš u Brazilu i protiv Brazila, Miroslav Klose je postao najbolji strijelac u historiji Mundijala sa 16 pogodaka, čime je nadmašio slavnog Ronalda. Ujedno, prestigao je i Gerda Mullera po broju golova na najvećim takmičenjima (19), izjednačio se s Paolom Maldinijem po broju mundijalskih nastupa (23), ispred je samo Lothar Matthaus s 25.

3 - Njemačka je pomjerila vlastitu granicu i ušla u osmo finale Mundijala, Brazil i Italija su se šest puta našli u konačnoj borbi za "Zlatnu boginju".

4 - Samo jednom je Brazil primio pet ili više golova na Mundijalu, od Poljske 1938. u nokaut fazi, ali je tada pobijedio sa 6:5.

5 - Brazil je izjednačio rekord po broju primljenih golova na Mundijalu (11) iz 1938. godine, a može ga oboriti u meču za treće mesto.

6 - Izjednačen je i rekord po najubedljivijem porazu, Brazil je 1920. poražen sa šest golova razlike od Urugvaja (6:0) na turniru Copa Amerika.

7 - Brazil je prekinuo niz nepobjedivosti na domaćem terenu koji je trajao od septembra 1975. godine, kada je Peru slavio sa 3:1 na Copa Amerika. Da ironija bude veća, igralo se polufinale, u Belo Horizonteu.

8 - Samo je Jugoslavija više puta na meču zatresla mrežu Brazila u pobjedi od 8:4, ali u prijateljskom meču 1934. godine, pa je ovo najteži poraz Brazila na velikim takmičenjima.

9 - Niko do sada nije postigao sedam golova u polufinalu Mundijala.

10 - Pobjeda sa šest golova razlike najubedljivija je u historiji mundijalskih polufinala.

11 - Samo jednom je jedna ekipa postigla sedam golova u nokaut fazi Mundijala, bila je to Austrija u pobjedi nad Švicarskom sa 7:5 davne 1954. godine. Švicarci su tada organizovali Mundijal, pa je Brazil postao drugi domaćin koji je primio sedam golova na meču pred svojom publikom.

12 - Pošto je Švicarska bolje prošla s pet datih golova, ovaj poraz Brazila najgori je za jednog domaćina Mundijala.

13 - Njemci su postigli pet golova za poluvrijeme, čime su podsjetili na 1974. godinu i pobjedu Jugoslavije protiv Zaira (9:0, na poluvremenu 6:0) i Poljske protiv Haitija (7:0, na poluvremenu 5:0).

14 - Nikad niko nije za 29 minuta primio pet golova, Brazil je to uspio na vlastitom terenu. Jugoslavija je od 30. minuta protiv Zaira vodila sa 5:0 golom Dušana Bajevića.

15 - Thomas Muller je postao treći igrač poslije slavnog Peruanca Teofiloa Cubillasa i Klosea koji je postigao bar pet golova na dva Mundijala.

16 - Njemačka je postigla četiri gola za šest minuta, što je apsolutni rekord mundijalskih polufinala.

17 - Toni Kroos je postigao dva gola za 69 sekundi, što do sada nikom nije uspjelo.

18 - Samo 179 sekundi prošlo je između drugog i četvrtog gola Njemaca.

19 - Njemačka je imala najveće vodstvo u historiji svojih učešća na Mundijalima. Protiv Saudijske Arabije je 2002. imala 4:0 na poluvremenu, poslije je uslijedio rekord sa 8:0.

20 - Njemačka je samo protiv Brazila postigla dva gola više od Engleske na posljednja dva Mundijala.