Panika u redovima domaćih...

Informacija L’Ekipa o tome da će kosovska reprezentacija uskoro igrati prvi prijateljski meč brzo je izazvala reakcije.

Širom Evrope brojni igrači porijeklom sa Kosova nose dresove selekcija iz zemalja u kojima trenutno žive i u kojima lagano počinje panika.

Po propisima FIFA svi oni imaju pravo da se prebace u novu selekciju, kada počne da igra. Prva zvijezda tog tima bez dileme bi bila Adnan Januzaj, čiji roditelji su sa Kosova, i koji još uvijek nije odabrao nacionalni tim.

Ako Adnan Januzaj, koga su mediji za kratko vrijeme pretvorili u superzvijezdu, kreće od nule, mnogi stariji igrači mogli bi momentalno da promjene dres, a ideja kosovske selekcije izazvala je pravu paniku u Švicarskoj, gdje žive stotine hiljada doseljenika za Kosova.

Reprezentacija alpske konfederacije bi mogla da ostane bez nekoliko veoma bitnih igrača – Valon Behrami, Granit Xhaka i Gjerdan Shaqiri su zvijezde tima koji je bio nosilac na žrijebu za Svjetsko prvenstvo, a Mergim Brahimi se prebacio u Švicarsku iz albanske reprezentacije i očekuje se da će vrlo brzo ući u tim.

Meč između Albanije i Švicarske u kvalifikacijama izgledao je kao lokalni okršaj – ne samo da su gosti došli sa nekoliko momaka rođenih na Kosovu (plus Admir Mehmedi i Blerim Xhemaili, momci rođeni na zapadu Makedonije; Pajtim Kasami je ostao na klupi), nego je i dobar dio domaćeg tima došao sa sjeverne strane Prokletija.

Etrit Berisha (24, Priština, Lacio), Shkelzen Gashi (25, Cirih, Grashoper), Valdet Rama (26, Prizren, Valjadolid), Agon Mehmeti (24, Podujevo, Palermo/Oljanense) igrali su za domaćina u pomenutom meču u Tirani. U posljednje dvije godine crveno-crnu kombinaciju oblačili su Alban Meha (Mitrovica), Ermin Lenjani (Priština), Burim Kukeli (Đakovica), Armend Dalku (Priština), Samir Ujkani (Vučitrn), Agonit Salaj (Đakovica).

Važniji od svih je Lorik Cana, kapiten nacionalnog tima Albanije, momak zbog kojeg su februara 2008. samo navijači marsejskog Olimpika u cijeloj Evropi kačili transparent podrške nezavisnosti Kosova, u vrijeme dok je na tribinama stotinak klubova širom Evrope stajalo "Kosovo je Srbija". Zvijezda Lacija ima 30 godina i rođen je u Prištini, gdje mu je otac Agim osamdesetih bio jedan od ključnih igrača sjajne ekipe Prištine, u kojoj su igrali i predsjednik FSK Fadil Vokrri, Vladislav Đukić, Zoran Batrović, Isa Sadriju, Kujtim Shala…

Daleko nije otišao ni Fatos Beqiraj, koji je tokom uspješnog boravka u Budućnosti postao reprezentativac Crne Gore.

Finska bi takođe bila žestoko pogođena – vezista Kjeva iz Verone Përparim Hetemaj odrastao je u Skenderaju, a lijevo krilo HJK Helsinkija Erfan Zeneli je, kao i slavna braća Kuqi, rođen u Vučitrnu. Upravo je Shefki Kuqi tokom devedesetih i početkom ovog vijeka bio najpoznatije fudbalsko ime sa Kosova, mada je on ka sjeveru Evrope otišao dosta prije rata, pa je igrao protiv Zvijezde u jesen 1997, doduše samo u Helsinkiju.

Srpski fudbal borio se za teritorijalni integritet Srbije dugo, duže i od srpskih političara. Očigledno je došlo vrijeme da se suoče sa realnošću, piše portal "B92".

Pitanje koje ostaje je – koji će igrač srpske nacionalnosti prvi zaigrati za selekciju Kosova? Prije nekoliko godina i masovno učešće srpskih političara na kosovskim izborima izgledalo je nemoguće, zar ne?